Haber

Teis Başkanı Saydan: “Deprem Mağduru Eczacılarından Haksız Kesilen Paranın SGK ve Gelir İdaresinden İadesini İstiyoruz”

Tüm Eczacılar ve Hastabakıcılar Birliği (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, “Depremde eczacıların hem prim ödemeleri hem de vergi borçları gecikmeden alacaklarından kesilerek büyük mağduriyet yaşanıyor. Her iki cumhurbaşkanlığında da yanlış uygulama maalesef devam ediyor.Gider İdaresi ve Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) depremzedelerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılan yanlış uygulamadan vazgeçilmesini ve haksız yere kesilen paralarının iade edilmesini rica ediyoruz.”

TEİS Başkanı Eczacı Nurten Saydan, 6 Şubat depremiyle harap olan afet bölgesindeki eczacıların sigorta primleri ve vergi borçlarının 31 Ağustos’a ertelenmesine rağmen alacaklarından kesinti yapılmasına ilişkin bugün yazılı açıklama yaptı. Saydan dedi ki:

“ALACAKLARDAN ERTELENMEDEN BORÇLAR KESİLİYOR, BÜYÜK MAĞDURLARA NEDEN OLUYOR”

“Deprem mağdurlarının borçlarına ilişkin SGK ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan duyurular sadece sayfada kalmış görünüyor. Çünkü depremzedelerin hem prim ödemeleri hem de vergi borçları alacaklarından gecikmeden kesilerek büyük sorunlara yol açıyor. Eczacıların da deprem mağduru olduğu unutuluyor.’Yüzyılın Felaketi’ adı verilen deprem nedeniyle Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş vilayetleri için zorunlu hal ilan edildi. , Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa gerekli tüm bilgi, belge ve beyanlar 26 Mayıs 2023 tarihine kadar ertelendi. Belirlenen tarihe kadar SGK’ya ibraz edilen bilgi, belge ve beyanlar süresi içinde verilmiş sayılarak engellenmesi engellendi. ilgili kişilere uygulanan idari para cezası ve BAĞKUR prim borçları aylık ec sanayi alacaklarından veya ödenen katkı paylarından mahsup edilir.

“VERGİ DAİRELERİ ARTAN VERGİ BORÇLARINI İADE ETMİYOR”

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem felaketine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bölgedeki mükelleflerin vergi yükümlülüklerinin 6 Şubat 2023 ile 31 Temmuz 2023 tarihleri ​​arasında ertelendiğini duyurmasına rağmen, eczanelerimizin faturaları hesaplarından düşülmektedir. alacaklar SGK aracılığıyla ilgili vergi dairelerine gönderilir. Vergi dairesi ödemeyi ilgili vergi dairesine, ne eczacıya ne de SGK’ya iade etmiyor. Vergi daireleri ödemeleri emanette tuttukları için bir sonraki ay tekrar mahsup edilirler.

“SGK VE GELİR YÖNETİMİ MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAKSİZ OLDUĞU PARA DEĞERİNİN İADESİ İSTİYORUZ”

Konuyla ilgili olarak her iki cumhurbaşkanlığına da gerekli başvurularda bulunulmasına rağmen maalesef yanlış başvuru halen devam etmektedir. Eczacı Eczacıları Birliği olarak hem SGK’dan hem de Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) depremden etkilenen meslektaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılan yanlışlıktan vazgeçilmesini ve haksız yere kesilen paralarının iade edilmesini rica ediyoruz.”

haber-kazimkarabekir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu