Haber

Ahmet Akın: “Enerjide Maliyetler Düştü, Faturalarda İndirim Yok”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; 2022 yılında maliyetlerin artması nedeniyle artan elektrik faturalarında yılbaşından bu yana maliyetlerde düşüş olmasına rağmen tek kuruş indirim yapılmadığını belirterek, “Hükümet kışı mı bekliyor? 15 aydır katlanan faturalarla ezdiğiniz vatandaşlarımızı sadece gösteriş için değil, bir an önce anlamlı bir indirimle rahatlatın’ dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın; 2022 yılında maliyetlerde yılbaşından bu yana düşüş olmasına rağmen elektrik faturalarındaki artış nedeniyle elektrik faturalarında yaşanan artışa ilişkin yazılı açıklama yaptı. Akın’ın açıklaması şöyle:

“AK Parti iktidarının en iyi bildiği tek şey zam yapmak. 2022’de elektriğe 3 kat, doğalgaza 4 kat zam yaptılar. Ev tarifelerindeki fahiş zamlar nedeniyle vatandaşlarımız kışın kombi yakamaz hale geldi. Temel bir ihtiyaç olan ısınma giderleri asgari fiyatlarla vatandaşımızın karşılayamayacağı bir seviyeye geldi.Resmi raporlara göre konutlarda doğalgaz geçen yılın aynı dönemine göre bu kış başında yüzde 9’a yakın azaldı. , vatandaşlar bu kış kombilerini yakmamaya veya kısmaya başladı.

“SATIN ALMA MALİYETİ DÜŞTÜ AMA FATURALARDA 1 KİŞİLİK İNDİRİM YOK”

Nisan 2022’de Türkiye’nin ortalama bin metreküp doğal gaz satın alma maliyeti 700 dolar civarındaydı. Şimdi bu fiyatın bugün 550 dolara düştüğü hesaplanıyor. Yüzde 20’nin üzerinde bir düşüş var. Bizde ise Nisan 2022’den bu yana faturalar yüzde 100 arttı. 2022 Nisan’ında konutlarda satılan bin metreküp doğalgaz yaklaşık 176 dolardı. Şimdi bu fiyat 216 dolara yükseldi. Buna göre; Türkiye’nin satın alma maliyeti yüzde 20’den fazla düşmesine rağmen konuta satılan doğalgaz miktarı dövizle bile arttı. Vatandaşımızın alım gücünün düşmesi nedeniyle faturalar Türk Lirası karşısında 2,5 kattan fazla arttı.

“AK Parti İktidarı İNDİRİM YAPMAK İÇİN KIŞIN BİTMESİNİ BEKLİYOR MU?”

Avrupa’da da elektrik fiyatları düşüyor. Güç maliyeti düşüyor. Devlet indirim yapmak için kışın bitmesini mi bekliyor? 15 aydır katlanan faturalarla ezdiğiniz vatandaşlarımızı sadece seçim için değil, bir an önce anlamlı bir indirimle rahatlatın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu