Teknoloji

Mozilla, Microsoft’u yasa dışı olmakla suçladı

Mozilla Vakfı kurucuları, Microsoft yönetiminin bazı aldatıcı taktiklerle Mozilla Firefox kullanıcılarını farkında olmadan Microsoft Edge’e yönlendirdiğini iddia etti. Şirketin üst yönetimi Microsoft’u üstü kapalı tehditkar bir üslupla uyarırken, eyaletlerin bu konuda daha kapsamlı düzenlemeler getirmesi gerektiğini söyledi.

Mozilla, resmi açıklamasında Microsoft’un kullandığı tüm stratejileri açıkça listeledi. Bunlardan ilki, Google Chrome’u bilgisayarına indirmek isteyen birinin karşısına sürekli olarak Edge reklamlarının çıkması olarak göze çarpıyordu.

İkinci stratejinin ise Edge yerine başka bir internet tarayıcısı kullanmak için gereken ayarları kasıtlı olarak karıştırmak olduğu belirlendi. Mozilla’nın tezine göre kullanılan üçüncü ve son strateji, kullanıcıyı gerçekçi olmayan bildirimlerle rahatsız ederek Microsoft arayüzünün Edge’de kalmasını sağlamaktı.

Mozilla’dan Microsoft’a yasa dışılık iddiası

Mozilla, Microsoft’u Yasadışı olmakla Suçluyor

Mozilla, bu durumlarının dolaylı olarak internet tarayıcıları arasındaki rekabeti engellediğini ve Edge’e avantaj sağladığını belirtti. Şirket, Microsoft’un kullandığı tartışmaları ve formülleri sonlandırana kadar yasal yollara başvuracağını duyurdu.

2024 yılında Apple’ı geçerek dünyanın en değerli şirketleri arasında birinci sıraya yerleşen Microsoft, bu ciddi iddialar karşısında sessizliğini korumaya devam ediyor. Ancak Microsoft daha önce de benzer suçlamalarla gündeme gelmişti. Avrupa’da mart ayında yürürlüğe girecek yeni rekabet yasalarının Microsoft gibi ayrıcalıklı markaların faaliyetlerini ne kadar engelleyeceği merak konusu haline geldi.

Benzer şekilde İngiltere’deki (Birleşik Krallık) rekabet kurumu da Google’ın reklamcılık politikalarını inceleyerek gün ışığına çıkarmış, hatta bazı otoriteler şirketi yasa dışı yollardan internet segmentine hakim olmakla suçlamıştı. Ancak şunu da belirtelim ki, olayın bu aşamasında her ne kadar birçok suçlama bulunsa da kanıtlanmış bir şey yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu