Yaşam

Feride Çiçekoğlu, 30 yıl sonra insan, hayvan ve doğa ilişkisini konu alan sorgulayıcı bir romanla geri dönüyor.

“Hiç birisinin sizi evlat edinmesini beklediniz mi? Bu çok kötü bir şey. Sizden onları kendinize benzetmeye çalışmanız isteniyor. Sizden sevimli görünmeniz, kendinize derinlemesine bakmanız, nazik davranmanız isteniyor. Meğerse öyleymiş Ben neysem oyum. Neden farklı görüneyim? Biri beni götürsün, gerçek davranışım sonra belli olur.” Yapmam gereken bu mu? Buna dolandırıcılık denir, ben öyle bir şey yapmam. Bunları söylemek istedim. Ama nasıl? En iyisi hiçbir şeyin farkında değilmiş gibi davranmak, gelen gidene aldırış etmeden, kırgın bir şekilde öylece yatmaktır.

Temiz kalpli Milföy’ün hikayesi bu cümlelerle başlıyor.

Feride Çiçekoğlu, otuz yıl aradan sonra yazdığı bu romanında ormana terk edilmiş köpek Milföy’ün sesine kulak vermemizi istiyor. Milföy, yeniden “evlat edinilme” hikâyesini ve sonrasında yaşananları, tanıştığı kedi köpek arkadaşlarının hikâyeleriyle birlikte anlatıyor; O anlattıkça acı geçmişine dair anılarında kapılar açılır.

duvarları inşa etmek

Sayfa: 128

Yazar hakkında…

Feride Çiçekoğlu Ankara’da doğdu. ODTÜ Mimarlık Fakültesi’ndeki lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin ardından Pensilvanya Üniversitesi’ndeki doktorası sırasında ütopyalar ve kentsel tasarım üzerine çalıştı. Ütopya tutkusuyla 12 Eylül 1980 Askeri Cunta döneminin dört yılını cezaevlerinde geçirdi.

Bu arada edebiyat ve sinemaya yöneldi. Senaryosunu yazdığı Uçurtma Vurmasınlar (1989), Umuda Seyahat (1990) ve Suyun Öte Yanı (1991) gibi filmlerle ulusal ve uluslararası ödüller aldıktan sonra sinema alanında akademik hayata geri döndü.

Edebiyat ve sinema yolculuğu

Türkçe olarak yayınlanan Proof City, Kentin İtirazı ve Asi Kent adlı üçlemesinin yanı sıra, kent ve sinema üzerine İngilizce makale ve derlemeleri bulunmaktadır. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmakta olup mimarlık, edebiyat ve sinema ile ilgili bir yolculuğu bulunmaktadır.

Sayfaya bağlantı:

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu