Haber

Yargının ilk durağı Zeytinlik’teki TOKİ konutu oldu

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminde büyük yıkıma uğrayan Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Dikmece Köyü’nün bir bölümündeki tarım ve zeytinlik arazileri için “acil kamulaştırma kararı” alındı.

Bu karar, Cumhurbaşkanlığı’nın 24 Şubat’ta Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınladığı kararnameye ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 30 Mart’ta verdiği “Bakanlık Onayı”na dayanıyordu.

Kamulaştırma kararının ardından Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından bölgede konut projesi yapılması planlandı.

Yürütmeyi durdurma kararı nasıl verildi?

Ancak Dikmece halkı, geçim kaynağı olan on binlerce zeytin ağacının konut projesi nedeniyle elinden alınma girişimlerine karşı mücadele başlattı. Bölgede yaşayan, zeytinlik ve tarım arazilerinin imar için feda edilmesini istemeyen 20 vatandaş adına avukat Ecevit Alkan, konuyu 25 Eylül’de mahkemeye taşıdı.

Açılan davada, Cumhurbaşkanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın “acilen kamulaştırma ve el koyma” işlemlerinin iptali talep edildi. TOKİ projesinin köy hayatını ortadan kaldıracağını vurgulayan Avukat Alkan, OHAL sürecinin kalıcı hale getirildiğini belirterek, önce yürütmenin durdurulması, ardından iptal kararı verilmesini talep etti.

Dosyayı görüşen Hatay 3. İdare Mahkemesi, 6 Kasım’da oybirliğiyle aldığı kararla yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Mahkeme, kararında, söz konusu alanın konut projesine uygun olup olmadığına ilişkin bilgi ve belgelerin de belediyeye gönderilmesini talep etti. onlara.

“Ağaç bile kesilmemeli”

Kararı DW Türkçe’ye değerlendiren Avukat Ecevit Alkan, bölgede yapılacak konut projesinin hukuka aykırı olduğuna dikkat çekerek, idare mahkemesi kararının yerinde olduğunu söyledi.

Avukat Alkan, bir zeytin ağacının dahi kesilmesine karşı olduklarını belirterek, “Bölgede proje için çalışmalara başlandı. Burada zeytinliklerin kesilmesi için ihaleleri kazanan firmalar köylülere ‘Hasatınızı gerektiği gibi yapın’ uyarısında bulunmuştu. En kısa zamanda ağaçları keseceğiz.’ Ancak mahkeme buranın ‘uydu’ olduğuna karar verdi. ‘Şehir’ adı altında konut projesi olarak seçilmesinin uygun olup olmadığını kanıtlamak istedi” dedi.

Bölgede yaklaşık 4 bin kişinin yaşadığını belirten avukat, proje kapsamında 7 bin konut yapılacağını, Dikmece’ye ise 20 binden fazla kişinin yerleşmesinin beklendiğini söyledi. Avukat Alkan, “Yönetimler burayı konut projesi için tamamen kararla seçti” diye konuştu ve şöyle devam etti: “Mahkemenin bu sürecin sonunda iptal kararı vereceğini düşünüyoruz.”

Ne oldu?

50 bin kişinin hayatını kaybettiği 6 Şubat depreminin ardından çok sayıda arazinin hızla deprem konutu inşaatı için kamulaştırılması kararı alındı. O yerlerden biri de Dikmece’nin bir parçasıydı. Bölge sakinleri 29 Temmuz’dan itibaren projeye karşı girişimlerde bulunmuştu. Ancak 31 Temmuz’da jandarma eşliğinde iş makinaları yöre halkının kayıtlı tarım arazilerine girerek çalışmalara başladı.

Buna karşı çıkan Dikmece halkına şiddetli müdahale edildi ve 7 kişi gözaltına alındı. Bölge sakinleri karara tepkilerini 26 Ağustos’ta “Büyük Buluşma” adını verdikleri etkinlikle bir kez daha dile getirdi. Deprem bölgesinde konut yapılması 14 Temmuz’da TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

DW Türkçe’ye VPN üzerinden nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu