Haber

Türkiye 14 Mayıs’ta sandık başında

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de seçim kararnamesini imzaladı.

Anayasa’nın 116. maddesinin verdiği yetkiyle 18 Haziran 2023’te Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinin yenilenmesi kararını 14 Mayıs’ta imzaladı.

Erdoğan’ın imzasıyla Türkiye’de 14 Mayıs seçimlerinin tarihi belli oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kararnamenin imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: Bugünkü Resmi Gazete’nin mükerrer sayısı ileÖzellikle kararın ardından YSK 2 aylık seçim takvimine başlayacağını ve buna göre 2 ay sonra 14 Mayıs 2023 Pazar günü milletimizin Cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçmek için sandık başına gideceğini duyurdu.

14 Mayıs olarak güncelleme kararımızı yılbaşından çok önce kamuoyu ile paylaştıklarını anlatan Erdoğan, “Seçim tarihini yaklaşık bir ay ileri alma kararı almamıza neden olan sebeplerden bazıları şunlardır: 18 Haziran her şeyden önce milyonlarca gencimizin geleceğini ilgilendiren üniversite sınav takvimine denk gelen bir tarihtir. Her yıl olduğu gibi ilk ve orta dereceli okullar seçim tarihinden hemen önce tatile gittiği için milyonlarca vatandaşımız memleketlerine veya tatil yerlerine doğru yola çıkarlardı. 18 Haziran milletimizin iradesinin sandığa yansıması için sağlıklı bir tarih değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokratik geçmiş açısından da anlamlı bir yıl dönümüne denk gelen 14 Mayıs’ın öneminin altını çizdi.

AK PARTİ ADAYLARININ DEPREM MAĞDURLARINA AVUKATLIK BEDELLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, afet bölgesindeki çalışmaları ve son durumu da özetledi.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen bu depremin Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis, Adana ve Elazığ illerimizde can ve mal kayıplarına yol açtığına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti: , “Hızla artan konteyner kentlerimizde zor şartlar altında hayata tutunamıyoruz. “Zor durumdaki depremzedelerimize görece daha iyi barınma imkanı sağlıyoruz. Her gün yeni temeller atarak kalıcı konutlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Hedefimiz 244 bini konut, 75 bini köy evi olmak üzere 319 bin haneyi tamamlamak yılda bir, ilk etapta hak sahiplerine teslim ediyoruz” dedi.

AK Parti milletvekili adaylarının deprem yaralarının sarılmasına katkı sağlamak amacıyla ödeyeceği ücretlerin yardım olarak AFAD’a aktarılacağını duyurdu.

Erdoğan, “AK Parti’ye milletvekili adaylığı başvurusunda bulunacak herkes, öncelikle ilgili birimimizin belirleyeceği asgari yardım miktarını AFAD’ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatıracak” dedi. .

“ŞİMDİ TÜRKİYE İÇİN..”

14 Mayıs’ı 6 Şubat yıkımının izlerini silecek güzel bir yarışa dönüştürmek istediklerini söyleyen Erdoğan, “Türkiye için çabuk” dedi Erdoğan, “14 Mayıs süreci bir kısır kanala çevrilirse. siyasi çekişmeler yalan iftira kampanyaları 85 milyon insanımızın gözü önünde vebaya gireceğiz Cumhur İttifakı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı adayı olarak bizimle yarışacak ve mücadele edecek herkesten bu samimi çağrıya destek bekliyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilmek üzere.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu