Haber

Senegal’de muhalefet lideri tutuklandı ve partisi feshedildi, 2 kişi öldü

Senegal’de muhalefet lideri Ousmane Sonko’nun tutuklanması ve partisi PASTEF’in dağılmasının ardından çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti.

Sonko’nun Belediye Başkanı olduğu Ziguinchor kentinde İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Sonko’nun tutuklanması ve partisi PASTEF’in dağılmasının ardından çıkan olaylarda 2 kişinin, bir kişinin de hayatını kaybettiği açıklandı. sükûnet için halka davette bulunuldu.

Muhalefet lideri Sonko, kendisini kaydetmek isteyen bir jandarmanın cep telefonunu zorla aldığı için 28 Temmuz Cuma günü gözaltına alınmış ve olaydan önce sosyal medyadan yandaşlarını harekete geçmeye çağırmıştı.

Dün soruşturma hakimi huzuruna çıkarılan Sonko hakkında “isyan çıkarmak” suçundan tutuklama kararı çıkarıldı.

Karardan kısa bir süre sonra İçişleri Bakanlığı, başkanları ve yöneticileri aracılığıyla yandaşlarını sık sık isyana davet ettiği gerekçesiyle PASTEF’in kapatıldığını duyurdu.

Bu iki kararın birbirini izlemesi sonucunda Dakar’ın bazı kentlerinde ve banliyölerinde küçük çaplı sokak eylemleri düzenlendi.

Olayların tırmanabileceği korkusuyla bugün birçok dükkan ve iş yeri çalışmama kararı alırken, Fransız Enstitüsü Cuma gününe kadar kapalı olacağını duyurdu.

Fransız Total de güvenlik nedeniyle akaryakıt istasyonlarının 3 gün hizmet veremeyeceğini bildirdi.

Muhalefet lideri ve cumhurbaşkanı adayı Ousmane Sonko, 1 Haziran 2021’de tecavüz suçlamalarından aklandı, ancak gençleri suç işlemeye teşvik etmekten iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kararı protesto eden Sonko taraftarları, gösterilere başladı ve olaylarda 16 kişi hayatını kaybetti.

haber-honaz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu