Haber

Mustafa Sarıgül: Ey Miçotakis, Amerika’dan dost olmaz

TÜRKİYE Değişim Partisi (TDP) Genel Lideri Mustafa Sarıgül, “Ey Miçotakis, sana barış elimizi uzatıyoruz, sen bize yumruğunu sıkıyorsun. Ey Miçotakis; şunu bil ki ayıdan post, Amerika’dan dost olmaz. Miçotakis, Amerika’yı bırak. Türkiye ile dost olmak senin hayrınadır” dedi.

TDP Genel Lideri Sarıgül, Edirne’de 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde partisinin düzenlediği aktifliğe katıldı. Beyaz önlük giyerek konuşan Sarıgül, “Muhalefet, iktidardan değerlidir. İktidarı her rejimde bulabilirsiniz. Krallıkta da diktatörlükte de iktidar var lakin muhalefet yalnızca demokrasilerde var. Muhalefetin güçlü ve iktidara hazır olması, halka umut vermesi lazım. Muhalefetin iktidarı denetlemesi, denetim etmesi ve gözetlemesi lazım. Meselelere tahlil üreterek, iktidarın alternatifi olduğunu ortaya koyması lazım. Türkiye Değişim Partisi olarak iktidarın doğrularını destekledik, yanlışlarını söyledik, tahlil tekliflerimizi ortaya koyduk. Siyaset, tez işidir. Türkiye Değişim Partisi, savlı bir partidir” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’e seslenen Sarıgül, “Miçotakis’in babası, Yunanistan’da darbe olduğu vakit geldi, Türkiye’ye sığındı. Miçotakis’e gerekli yanıtı, Yunanistan’ın başkenti Atina’da, Atina Parlamentosu’nun önünde genel sekreterimiz ile birlikte onurla ve gururla korkmadan, çekinmeden, Türk bayrağını açarak Miçotakis’e dedik ki ‘Ey Miçotakis; Amerika’ya güvenme, Türkiye ile dost olmaya çalış’. Ey Miçotakis, sana barış elimizi uzatıyoruz, sen bize yumruğunu sıkıyorsun. Ey Miçotakis; şunu bil ki ayıdan post, Amerika’dan dost olmaz. Miçotakis, Amerika’yı bırak. Türkiye ile dost olmak senin hayrınadır. Miçotakis şunu bilsin ki 100 sene önce İzmir’de atalarına, dedelerine gerekli bildirisi verdik. 100 sene öncesine baksın ve Miçotakis akıllı olsun. Türk beşerinin sabrını taşırmasın” diye konuştu.GENEL AF ÇAĞRISI YAPTIMustafa Sarıgül, toplantının ardından Edirne Açık Ceza İnfaz Kurumu önünde genel af çağrısını yineledi. TDP Genel Merkezi’nden 9 Nisan’da genel af çağrısında bulunduğunu hatırlatan Sarıgül, “Pandemi şartları nedeniyle süratli yargılamalar ve gözden kaçan kimi bahisler oldu. Pandemi şartlarıyla nedeniyle online yargılamalar esnasında birtakım dertli durumlar ortaya çıktı. O nedenle cezaevlerinde dünyaya gelen binlerce çocuğumuz var. Cezaevleri dışında annesini, babasını göremeyen binlerce çocuğumuz var. Maalesef bir el Türk gençliğine uzandı. Binlerce gencimiz uyuşturucu batağıyla karşı karşıya kaldı. Binlerce gencimiz ne yazık ki uyuşturucu kullandı. O nedenle TDP olarak af davetimiz, siyasi bir davet değil katiyetle vicdani bir davettir. 325 bin mukadderat mahkumu böylesine bir kardeşlik hukuku affını beklemektedir. Bütün siyasi partileri, kardeşlik hukuku affına takviye vermeye davet ediyorum. Anneler, babalar, kardeşler için affet Türkiye’m. Affet Türkiye’m davetimiz; bayrağımıza, toprağımıza karşı işlenen cürümler hariçtir. Bayanlarımıza karşı, kadın cinayetlerinde işlenen kabahatler hariçtir. Uyuşturucu baronları, bu af talebinin mutlaka dışındadır” dedi.

Sarıgül, daha sonra kent merkezindeki Saraçlar Caddesi’ndeki esnafı ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu