Ekonomi

Memur ve emekli memur zamları Resmi Gazete’de

Kamu Görevlileri Tahkim Kurulu Kararı’na göre, Kamu Çalışanları Sendikaları Komisyonu Başkanı’nın itiraz ettiği anlaşmazlığa ilişkin hususlar, 1-22 Ağustos 2023 tarihlerinde yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin sonuç vermemesi üzerine oy çokluğuyla reddedildi. herhangi bir sonuç.

Toplu sözleşmenin 4,5,6 ve 7. maddeleri oy çokluğuyla, diğer maddeler ise oybirliğiyle kabul edildi.

Kurul kararına göre, memur maaşları ve memur emekli maaşları 2024 yılının ilk 6 ayında yüzde 15, ikinci 6 ayında yüzde 10, 2025 yılının ilk 6 ayında yüzde 6, 2025 yılının ilk 6 ayında yüzde 5 oranında artırılacak. ikinci 6 ay.

2 yıl geçerli olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Hizmet Branşlarına İlişkin Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2024 ve 2025 Yıllarını Kapsayan 7. Dönem Toplu İş Sözleşmesine İlişkin Tebliği de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğde maaş artışlarının yanı sıra genel kamu görevlileri ve hizmet branşlarındaki başarılara da detaylı şekilde yer verildi.

Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili hizmet kolu kapsamındaki ekip ve pozisyonlarında görev yapan kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarını içeren toplu sözleşme, 1 Ocak 2024-31 Aralık tarihleri ​​ortasında uygulamaya konulacak. 2025.

İdari İşler Başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Müdürlüğü, sözleşmenin uygulanmasına ilişkin ortaya çıkabilecek tereddütlerin giderilmesi ve uygulamaya yön verilmesinden sorumlu ve yetkili olacak.

kozaklihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu