Ekonomi

EasyJet, yaz aylarında talebin artması ve hisse değerinin yükselmesiyle ilk yarı için daha az zarar öngörüyor

EasyJet (ESYJY) hisseleri, havayolu şirketinin yaz sezonunda uçuş talebindeki artış nedeniyle 2024 yılının ilk altı ayı için vergi öncesi daha küçük bir zarar öngörmesinin ardından Perşembe günü Londra borsasında %3’ten fazla artış gösterdi.

Havayolu, mali yılın ilk yarısında satılan her koltuk için ortalama gelirin %8 artarak 69,87 İngiliz Sterlinine ulaştığını, bir önceki yılın aynı döneminde 66,46 İngiliz Sterlinine göre bir iyileşme olduğunu ve orta tek haneli yüzde artış tahminini aştığını bildirdi.

İkinci çeyrekte EasyJet, uçuşlarında mevcut koltukların %87’sinin doluluk oranıyla 16.8 milyon yolcu taşıdı; bu, bir önceki yılın aynı çeyreğinde uçan 15.6 milyon yolcuya göre bir artış anlamına geliyor.

EasyJet, 31 Mart’ta sona eren altı aylık dönem için, düzensiz ve tekrarlanmayan maliyetler hariç vergi öncesi zararının 340 milyon ila 360 milyon İngiliz Sterlini (423.4 milyon ila 448.3 milyon dolar) aralığında olmasını öngörüyor.

Bu rakam, bir önceki yılın aynı döneminde rapor edilen 415 milyon İngiliz Sterlini tutarındaki zarara kıyasla önemli bir iyileşme anlamına geliyor.

Havayolu, yılın ilk yarısındaki gelirinin yaklaşık 3.27 milyar İngiliz Sterlini olmasını beklerken, birincil maliyetlerinin yaklaşık 3.62 milyar İngiliz Sterlini olmasını öngörüyor.

“Müşterilerin seyahate verdiği yüksek değer ve EasyJet’in güçlü itibarı, uçuş hizmetlerimize ve tatil paketlerimize yönelik güçlü bir talep yarattı. Genişlememiz ve verimliliği artırmaya verdiğimiz önem, yoğun olmayan kış sezonundaki kayıplarımızı 50 milyon İngiliz Sterlini’nden fazla azalttı,” diyor EasyJet İcra Kurulu Başkanı Johan Lundgren.

“EasyJet’in Avrupa’nın en hızlı büyüyen büyük havayolları arasında yer almasını ve EasyJet tatil paketleriyle her zamankinden daha fazla müşteriye hizmet vermesini beklediğimiz önümüzdeki yaz sezonuna operasyonel olarak hazırız” diye ekledi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu