Yaşam

Bornova’da Kent Turu’na yoğun ilgi

Bornova Belediyesi’nin ilçenin tarihi ve kültürel bedellerini tanıtmak gayesiyle başlattığı“Bornova Kent Turu” büyük beğeni topladı.Bornova Belediye Lideri Dr. Mustafa İduğ, Bornova’nın değerli derecede turizm potansiyeline sahip olduğunu söz ederek, bu alandaki çalışmalarının devam edeceğini söyledi. Yeşilova Höyüğü, Cet Anı Konutu ve Arkas Deniz Tarihi Merkezi’ni kapsayan çeşitler ağır ilgi nedeniyle Aralık Ayı’nda da devam edecek.

Kasım Ayı’nın ilk haftasında başlayan kent turları İzmir’in bilinen tarihini 8.500 yıl öncesine dayandıran hafriyat çalışmalarının sürdüğü Yeşilova Höyüğü, Kurtuluş Savaşı’nın sembol alanlarından olan Belkahve’deki Cet Anı Konutu ve ilçe merkezinde bulunan Arkas Deniz Tarihi Merkezi’ni içine alıyor.Ücretsiz olarak gerçekleştirilen cinslerde Bornova’nın tanıtımı ve turizmin gelişmesi amaçlanıyor. Her Perşembe 08.30 ile 12.30 saatleri ortasında gerçekleşen çeşitlere vatandaşlar ağır ilgi gösteriyor. Cinse katılanlar pek çok alanda birincilerin kenti olan Bornova’yı tanırken rehberler eşliğinde binlerce yıllık tarih seyahatine çıkıyor. Birinci etapta bir ay olarak planlanan tipler ağır ilgi nedeniyle Aralık Ayı boyunca da devam edecek.

Başkan İduğ turizm potansiyeline dikkat çekti

Bornova Belediye Lideri Dr. Mustafa İduğ, Bornova’nın tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri ile kıymetli derece turizm potansiyeline sahip olduğunu söz ederek, “Düzenlediğimiz turlar ile ilçemizi tanıtmayı amaçlıyoruz. Turlarımızın yoğun ilgi görmesi hepimizi çok mutlu etti. Bu alandaki çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu. Lider İduğ,Bornova Belediyesi olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Dünya Kenti İzmir Derneği, Levantenler Derneği, Hizmet Bölümü Çalışanları Eğitim ve Dayanışma Derneği öncülüğünde hazırlanan “Bornova Kültür Adası” projesine dayanak verdiklerini de hatırlattı. Bu proje ile Yeşilova Höyüğü, Homeros Vadisi ve mağaralarıyla Levanten Köşkleri kent belleğine kazandırılacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu