Haber

ABD’de Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elde etti

ABD’de 8 Kasım’da yapılan Kongre orta seçimlerinde oy sayma süreci devam ederken Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisinde 218 sandalyeye ulaşarak çoğunluğu elde etti.

ABD’de Kongre’nin alt ve üst kanatları için yapılan seçimlerin akabinde oy sayma sürecinde sona yaklaşıldı. Resmi olmayan sonuçlara nazaran Cumhuriyetçiler, Kongre’nin alt kanadı ve 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi yarışında California’da bir bölgede daha kazanarak 218 sandalyeye ulaştı. Böylelikle Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elde etmeyi başardı. Demokratlar ise şu ana kadar 210 sandalye kazanırken, birtakım eyaletlerde oy sayma süreci devam ediyor.

“Amerikalılar yeni bir yöne gitmek için hazır”

Temsilciler Meclisi Lideri olması beklenen Cumhuriyetçi Kevin McCarthy, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Amerikalılar yeni bir yöne gitmek için hazır ve Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri de bunu yapmak için hazır ” tabirlerini kullandı. ABD Lideri Joe Biden ise “Cumhuriyetçiler ile çalışmaya hazır olduğunu” belirterek McCarthy’yi tebrik etti. Biden, “Geçen haftaki seçimler Amerikan demokrasisinin gücünü ve dayanıklılığını gösterdi. Amerika’da halkın iradesinin üstün geldiğine dair vurgu vardı. Gelecek, siyasi savaşın tuzağına düşemeyecek kadar ümit verici” dedi.

Senatoda çoğunluk Demokratlarda

ABD’de Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisinde çoğunluk Cumhuriyetçilere geçerken, üst kanadı Senato’da ise Demokratlar çoğunlukta kalmayı başardı.

Nevada eyaletindeki Senato yarışında Demokrat aday Catherine Cortez Masto’nun seçimi kazanmasının akabinde Demokratlar, 100 sandalyeli Senato’da 50’ye ulaşarak çoğunluğu garantilemişti. Cumhuriyetçiler ise 49 sandalyede kalmıştı.

Georgia’daki ikinci tur seçim, Senato’nun durumunu değiştirmeyecek

Senato seçiminde şu an sonucun aşikâr olmadığı tek eyalet, seçim yarışının ikinci çeşide kaldığı Georgia oldu. Georgia eyaletinde adaylardan hiçbirinin oyların yüzde 50’den fazlasını alamaması sonucu 6 Aralık’ta ikinci çeşit seçim yapılmasına karar verilmişti. Adaylardan Demokrat Raphael Warnock şu ana kadar oyların yüzde 49.4’ünü, Cumhuriyetçi rakibi Herschel Walker ise oyların 48.5’ini alabildi. Lakin eyalette yapılacak ikinci cins seçiminin sonucu ne olursa olsun Senato’daki çoğunluk Demokratlarda olmaya devam edecek. Cumhuriyetçilerin Georgia’yı ikinci çeşitte kazanması durumunda Senato’daki durum 50’ye 50 olacak, fakat ABD Lider Yardımcısı Demokrat Kamala Harris, Senato Başkanlığı misyonuyla dengeyi bozup Senato’nun çoğunluğunun Demokratlarda kalmasını sağlayabilecek. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu