Haber

Yunanistan’da Orman Yangınlarıyla Mücadele Sürüyor

Yunanistan’da orman yangınlarıyla mücadele sürüyor. Yunan itfaiyesi, ülke genelinde 79 farklı noktada yangın çıktığını duyurdu. Yangının devam ettiği bölgelerin ise Rodos, Attika ve Laconia olduğu belirtildi.

Yunan itfaiyesinden yapılan açıklamada, “Rodos’ta adanın merkezindeki dağlık masifte çıkan yangınlarla mücadele ediyoruz. 125 itfaiye ve 35 araçla çalışırken, havadan söndürme için 4 uçak ve 3 helikopter tahsis edildi. Laconia’da yangınlar çok daha sık oluyor ve bazı durumlarda yangın cephesi oluşturuyor. Bunlarla mücadele için 25 araçla 75 itfaiyecinin yanı sıra 5 uçak ve 2 helikopter çalışıyor.”

AVRUPA’DAN ARAÇ VE İŞÇİ DESTEĞİ İtalya ve Fransa’dan gelen uçakların yanı sıra İsrail’den 2 itfaiye uçağı ve Ürdün’den 4 itfaiye helikopteri de Avrupa Sivil Savunma Teşkilatı bünyesinde ülkeye sevk edildi. GKRY 1 uçakla, Hırvatistan 2 uçakla destek sağladı. Romanya, Polonya, Bulgaristan ve Slovakya, yangınlarla mücadele kapsamında itfaiye araçları ve personelini Yunanistan’a gönderdi. TÜRKİYE DE YARDIMA KOŞTU.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yunanistan’a 2 amfibi itfaiye uçağı ve 1 itfaiye helikopteri gönderileceği belirtildi. Açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü envanterinde kayıtlı 2 adet yangın söndürme uçağı ve 1 adet yangın söndürme helikopteri uçuş ekipleriyle birlikte Yunanistan’a gönderilecek. Yunanistan’da çıkan orman yangınlarına müdahale için komşu ülkede etkin manevra kabiliyetine sahip amfibi hava araçları ile yerli ve milli imkanlarla üretilmiş bir yangın söndürme helikopteri kullanılacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu