Haber

Yaylaya çıkarılan keçi ve koyunlar, yağan karla birlikte yeniden ağıllara getirildi.

MUŞ’un yüksek kesimlerinde kar yağışının etkili olması üzerine yetiştiriciler, 10 gün önce yaylaya çıkardıkları keçi ve koyunlarını köye geri getirip ağıla koymak zorunda kaldı.

Muş’ta baharın gelmesiyle birlikte meralar ve yaylalar yeşermeye başladı. Doğanın canlanmasıyla birlikte bölge halkı ahırlarda tuttukları hayvanlarını otlatmak için yaylalara götürmeye başladı. Ancak şehrin yüksek kesimleri yine lapa lapa karla bembeyazdı.

Muş’a 49 kilometre uzaklıktaki Yukarıyongalı köyünde 1800 rakımlı koyun ve keçilerini meraya götüren vatandaşlar ani kar yağışı karşısında şaşkına döndü. Kar yağışı ile birlikte köylüler sürülerini köye geri götürmek zorunda kaldı. Hayvanları 10 gün önce yaylaya götürdüklerini belirten Eyüp Ömür, “Köyümüze bahar gelmişti. 10 gün önce hayvanları otlatmak için yaylaya çıkardık. Ancak kış geri geldi. Fırtına, tipi ve kar yağışı durdu. Etkili.Hayvanlar tarlada kaldı, herkes hayvanını getirip ahırlara yerleşti.” 1 saat öncesine kadar ova, köyümüz yemyeşildi. Kar yağdı, fırtına çıktı ve her yer karla kaplı.” “Kış geri döndü. Bu yıl biraz zor oldu. Şimdiye kadar her şey harika oldu. Ama şu an durum zor. Allah yardımcımız olsun” dedi.

Damızlık Şevket Omur, “Birkaç gün önce hayvanlarımızı otlatmak için meralara çıkardık. Şimdi fırtına ve kar yağışı yeniden etkisini gösterdi. Kış geldi. Hayvanlarımızı yine ahırlara bıraktık. Baharı beklerken. , kış mevsimine döndük.”

habersereflikochisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu