Haber

Türkiye’den NATO’ya Kıbrıs açıklaması

NATO’nun 11-12 Temmuz tarihlerinde Vilnius’ta yapılacak zirvesine hazırlık amacıyla düzenlenen Savunma Bakanları Toplantısı’na Türkiye’nin itirazına Türkiye’nin itirazı damgasını vurdu.

KARAR ONAYLANMADI

Türkiye, NATO’nun Soğuk Savaş’tan bu yana hazırladığı en kapsamlı Bölgesel Savunma Planı’na da karşı çıktı. Vocie of America’nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, Türkiye’nin itiraz gerekçesinin “Kıbrıs ile ilgili açıklamalar” olduğu belirtildi.

Bölgesel savunma planları, Vilnius Zirvesi’nde başkanların masasına gelecek en değerli bahis konularından biri olacak.

Ancak diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre Türkiye, bu bölge planlarında “Kıbrıs’ın coğrafi konumlarına ilişkin kullanılan bazı ifadelere” karşı çıkıyor.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerin çekinceleri nedeniyle bölge planları Savunma Bakanları Toplantısında resmen onaylanmadı. Karar, başkanların tepesinde alınacak.

Toplantıda Türkiye’yi yeni atanan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler temsil etti. Bakan Güler, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in yanı sıra Fransız, İngiliz ve Yunan mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

İSVEÇ’E MESAJ

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından Türk gazetecilerle görüşmeye geldi.

Güler, NATO Karargahındaki görüşmelerine ilişkin olarak, “İkili görüşmelerimizde NATO’nun ‘Açık Kapı Politikası’nı desteklediğimizi ve İsveç’in de NATO’da yer alan taahhütlerini somut olarak yerine getirmesi halinde Finlandiya gibi NATO üyesi olabileceğini müttefiklerimize beyan etmiştir. Üçlü Muhtıra.”

KAYNAK: AMERİKA’NIN SESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu