Ekonomi

Rusya geçen yıl Almanya’nın en büyük kömür tedarikçisi oldu

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası yaşanan arz yönlü belirsizlikler ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rus enerji ürünlerine uyguladığı ambargo, Almanya’da elektrik piyasalarında dengesizliklere yol açmıştır.

Avrupa ülkeleri arasında iktidar krizine en çok kaynak ayıran ülke

Brüksel merkezli yardım kuruluşu Bruegel’e göre Almanya, yeşil enerjiye ayırdığı toplam 268,1 milyar avro ile Avrupa ülkeleri arasında en fazla kaynağı enerji krizine ayırdı.

Almanya, Rusya’ya karşı Ukrayna’yı desteklese ve Rusya’ya yaptırımlar uygulasa da Rusya, 2022’de Almanya’nın en büyük kömür tedarikçisi oldu.

Almanya’nın toplam kömür ithalatı arttı

Alman Bild gazetesinin haberine göre geçen yıl Almanya’nın toplam kömür ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 8 artarak 44,4 milyon tona ulaştı.

Kömür ithalatının çoğu Rusya’dan

Alman Kömür İthalatçıları Derneği’nin verilerine göre,  Rusya’dan yapılan kömür ithalatı geçen yıl 2021 yılına göre yüzde 37 azalarak 13 milyon ton olarak kaydedildi. Ama halaRusya’dan fosil yakıt ithalatını yasaklayan yaptırımlara rağmen ülke aynı zamanda geçen yıl Almanya’nın en büyük kömür tedarikçisiydi.

Almanya’nın Güney Afrika’dan yaptığı kömür ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 279 artarak 3,9 milyon tona, Kolombiya’dan yüzde 210 artışla 7,2 milyon tona, ABD’den yüzde 32 artışla 9,4 milyon tona ve Avustralya’dan yapılan kömür ithalatı ise bir önceki yıla göre yüzde 279 artarak 3,9 milyon tona yükseldi. yüzde 15 artışla 6,3 milyon tona ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu