Haber

MİT’ten DEAŞ operasyonu: Santa Maria Kilisesi saldırısıyla ilgili 17 kişi yakalandı

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne iki silahlı kişi saldırdı.

Kurşunların hedefi olan 52 yaşındaki Tuncer Cihan, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Olaya ilişkin yürütülen operasyonlarda aralarında Tacikistan asıllı Amirjon Kholikov ve Rus asıllı David Tanduev’in de bulunduğu 60 şüpheli gözaltına alındı.

26 şüpheli sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edilirken, emniyetteki işlemleri tamamlanan 34 şüpheli ise Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

25 şüpheli tutuklandı: Operasyon genişletildi

1 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıda 2’si saldırganın da aralarında bulunduğu 25 şüpheli, nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Saldırının ardından ekipler olayla ilgili soruşturmayı genişleterek operasyonu derinleştirdi.

Eylemle temas halinde oldukları belirlendi: Yeni operasyonun düğmesine basıldı

MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak yürüttüğü çalışmalarda, sözde Horasan Eyaleti’nde Türkiye’ye karşı faaliyet gösteren terör örgütü DEAŞ’ın failleri ile Santa Maria Kilisesi’ne saldıran failleri ve şüphelileri tespit etti. Bu eylemle temas halinde olduğu düşünülen kişiler.

Adresleri ve kimlikleri belirlenen şüphelilerin faaliyetlerini aksatmak ve ülkede gerçekleştirilebilecek olası eylemleri engellemek amacıyla eş zamanlı olarak İstanbul’da da gerçekleştirildi.

MİT toparlandı: Örgütsel belgelere el konuldu

Operasyonda 17 şüpheli yakalanırken, adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel belge ele geçirildi.

MİT’in yürüttüğü çalışmanın ardından Aralık 2023’te DEAŞ’ın Türkiye’deki sinagog ve kiliselerin yanı sıra Irak Büyükelçiliğine yönelik eylem planları engellenmiş, çok sayıda şüpheli yakalanmış ve örgütle ilgili dijital ekipmanlara el konulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu