Yaşam

James Webb Uzay Teleskobu’ndan Yeni Görüntüler Yıldız Doğumlarını İlk Kez Bu Kadar Net Gösteriyor!

Şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş gözlem aracımız olan Webb Uzay Teleskobu, değerini her geçen gün kanıtlamaya devam ediyor. Teleskopun son gözlemleri, bilim insanlarına yıldızlar hakkında çok pahalı bazı bilgiler sunuyor. Bu yazıda bu konu hakkında konuşuyoruz.

Kaynak:https://www.in Independent.co.uk/space/n…

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu, gökbilimcilere yıldızların ve galaksilerin kökenleri hakkında benzeri görülmemiş bir fikir verdi.

Yeni görüntüler, yakınlardaki büyük gökadaların karmaşık yapısını gösteriyor. Bu görüntüler, uzay teleskobundan süper görseller olmalarının yanı sıra, bilim insanlarının yeni yıldızların nasıl oluştuğunu ve doğdukları galaksileri nasıl etkilediklerini anlamalarına yardımcı olabilir.

Yeni görüntüler, kızılötesi dalga boylarında yakın galaksilerdeki bu süreçlere ilk kez bakıyor.

Bilim adamları bu bilgiyi, en küçük yapı taşından en büyüğüne kadar evrenimizin süreçlerine ışık tutan, yıldızların kökenlerinden geniş galaksilere kadar her şeyi kapsayan 21 araştırma makalesinde zaten kullandılar. Çalışma, dünyanın dört bir yanından 100’den fazla araştırmacının yer aldığı ‘Yakın Galaksilerde Yüksek Açısal Çözünürlüklü Fizik’ (PHANGS) ile işbirliği içinde yürütülüyor. Araştırmacılar, yakınlardaki 19 gökadayı içeren devasa bir çalışmanın parçası olarak Webb’i kullanıyor.

Şimdiye kadar gökbilimciler bu amaçlardan beşini gözlemleyebildiler: M74, NGC 7496, IC 5332, NGC 1365 ve NGC 1433 olarak bilinen galaksiler.

Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nden ekip üyesi David Thilker, “İnce yapıyı gördüğümüz netliğe kesinlikle hayran kaldık” dedi. Alberta Üniversitesi’nden ekip üyesi Erik Rosolowsky, “Genç yıldızların oluşum kuvvetinin etraflarındaki gazı nasıl etkilediğini doğrudan görüyoruz ve bu inanılmaz” dedi. James Webb Uzay Teleskobu’nun ince ayarı, daha önce karanlık olan alanların artık aydınlatıldığı ve bilim insanlarının bir zamanlar görünmez olan bölgeleri inceleyebileceği anlamına geliyor.

Bu görüntüler yıldız oluşumunu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak.

Çalışmayı yöneten Gemini Gözlemevi baş bilimcisi Janice Lee şunları söyledi: “Teleskobun çözünürlüğü sayesinde, ilk kez yıldız oluşumunun tam bir sayımını yapabiliyor ve Yerel Grubun ötesindeki yakın galaksilerdeki yıldızlararası kabarcık yapılarını çıkarabiliyoruz. “Bu nüfus sayımı, yıldız oluşumunun yıldızlararası ortamı nasıl belirlediğini, ardından yeni nesil yıldızların oluşumuna nasıl yol açtığını veya engellediğini anlamamıza yardımcı olacak.”

Bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

saraykoyhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu