Haber

İstanbul’da sanat tekrar canlanıyor

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, gazetecilerle birlikte İstiklal Caddesi tipi yaptı. Büyükşehir Miras gruplarının restore ederek İstanbul’a yine kazandıracağı tarihi yerlerden Beyoğlu Sineması, Muammer Karaca Tiyatrosu, Botter Apartmanı ve Metro Han’daki çalışmaları gazetecilerle birlikte yerinde inceledi.

BEYOĞLU SİNEMASI TARİHİ

Beyoğlu Sineması birinci olarak bulunduğu, Halep Pasajı’nın art kısmına sonradan ahşap olarak inşa edilen Pera Sirki’ne dayanıyor. Bu yapı 1904’te geçirdiği yangından soma Mimar Campanaki’nin müdahalesiyle ilk tiyatro binası şekline kavuştu. 1906’da “Varyete Tiyatrosu”, Cumhuriyet Dönemi’nde ismi değiştirilerek “Fransız Tiyatrosu”, 1942’de “Ses Sinema ve Tiyatrosu”, 1963’te bakımdan geçirilerek “Dormen Tiyatrosu” olarak anılan yapı, 1972’de tamamen bir sinema salonuna dönüştürüldü. Yapı, 1984’te pasajın sırf ön cephesi korunmak kaidesiyle büyük bir tamirat gördü. 1989’da hanın alt katında, Batı standartlarına uygun 300 koltuklu Beyoğlu Sineması hizmete girdi. Böylece yapı Beyoğlu’nun kültür ve sanat ömrüne katkıda bulunan bir yer haline geldi. Açıldıktan sonra birinci dönemi olan 1990 yılında, Beyoğlu Sineması İstanbul Milletlerarası Sinema Festivali’nin gösterim salonlarından biri oldu. 1994 yılında Avrupa Birliği çatısı altında oluşturulan Eurimages Avrupa Sineması üyeliğine Türkiye’den kabul edilen birinci sinema işletmesi.

NELER OLACAK?

Beyoğlu Sineması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kiralanarak İstiklal boyunca devam edecek Beyoğlu hafızasının simge yerlerinden biri olma özelliğini sürdürecek. Çalışmaların akabinde sinema özelliğini devam ettirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu