Haber

İrlanda Dışişleri Bakanı: İsrail’in Gazze’deki saldırısı beni derinden sarstı

İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Micheal Martin, İsrail’in dün Gazze’deki Cibaliya Mülteci Kampına düzenlediği hava saldırısının ardından çok sayıda can kaybı karşısında “derin şok” olduğunu belirterek, “savaş hukukunun her zaman geçerli olduğunu” kaydetti.

Martin, Gazze’deki duruma ilişkin yazılı açıklamasında, “İsrail’in dün Gazze’deki Cibaliya Mülteci Kampı’nı bombalaması sonrasında çok sayıda ölümün gerçekleşmesi beni derinden şok etti.” dedi. Bu kelimeyi kullandı.

Ülkesinin, İsrail’in meşru müdafaa hakkının “Uluslararası İnsani Hukukun parametreleri dahilinde” olması gerektiğini defalarca açıkça ifade ettiğini hatırlatan Martin, şöyle konuştu: “Bu, İsrail’in İsrail’deki ayrımcılık, zorunluluk, orantılılık ve ihtiyatlılık ilkelerine uyulması gerektiği anlamına geliyor. Düşmanlıkların ve sivillerin yönetimi korunmalıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in açıklamalarına atıfta bulunan Martin, Guterres’in uluslararası insancıl hukukun seçici olarak uygulanamayacağı konusunda net olduğunu belirterek, “savaş hukukunun her zaman geçerli olduğunu” kaydetti.

“Bunun devam etmesine izin veremeyiz. Bunun durması gerekiyor.”

Gazze’de 7 Ekim’den bu yana öldürülen çocuk sayısının 2019’dan bu yana dünya çapındaki tüm çatışmalarda öldürülen çocuk sayısından fazla olduğu haberini hatırlatan Martin, “Bunun böyle devam etmesine izin veremeyiz. Bunun durması gerekiyor.” davet yaptı.

İrlanda Bakanı Martin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gazze’de yaşanan trajedi karşısında Avrupa Birliği (AB), geçen haftadan bu yana insani koridorların oluşturulması ve insani ihtiyaçlara yönelik duraklamalar yapılması yönünde çağrıda bulunuyor. Artık acilen ‘insani ateşkese’ ve ‘insani erişimde ciddi bir artışa’ ihtiyacımız var. ‘ Sivillere hayati önem taşıyan malzemeleri ulaştırmak için.” “Var. Daha fazla bekleyemeyiz.”

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail savaş uçaklarının dün Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’na saldırdığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ilk belirlemelere göre saldırıda 100 kişinin hayatını kaybettiği, kamptaki sivil yerleşim yerlerinden 6 Blok Mahallesi’nin tamamen yok edildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu