Haber

Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore’nin siber tehditlerine karşı işbirliğini sürdürecek

Güney Kore ve ABD’nin Kuzey Kore’nin siber tehditleriyle gayret etmek için işbirliğini sürdürme konusunda anlaştığı bildirildi.

Yonhap Haber Ajansı’nın haberine göre, Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerinden sorumlu Güney Koreli Genel Müdür Lee Tae-woo ve ABD’nin Kuzey Kore Özel Temsilcisi Yardımcısı Jung H. Pak’ın yanı sıra her iki ülkeden yaklaşık 60 diplomasi, güvenlik ve istihbarat yetkilisinin de yer aldığı bir görüşme gerçekleştirildiğini duyurdu.

Bakanlık açıklamasına nazaran, Güney Kore ve ABD, denizaşırı ülkelere gönderilen Kuzey Koreli bilgi teknolojisi uzmanlarına ait aktüel bilgileri paylaştı.

Taraflar, kripto paralara el konulması da dahil olmak üzere Kuzey Kore’nin çevrimiçi yasa dışı faaliyetlerine ait bilgileri paylaşarak bunlarla tesirli bir formda uğraş etme yolları hakkında görüştü.

Ayrıca, taraflar, iki ülkenin kara para aklamayı destekleyen Kuzey Koreli arabulucular ile gayret metotlarına dair fikir alışverişinde bulundu.

Öte yandan, Güney Kore ve ABD, toplantıda ele alınan hususlara dair görüşmeleri sürdürme konusunda mutabakata vardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu