Haber

Gamze’nin cinayet zanlısı annesinin akıl sağlığı yerinde bulunurken, babası için de rapor istendi

Bodrum’da Gamze Sakallıoğlu’nun (17) yatağında cansız bedeni bulunmasıyla ilgili gizli tanığın ifadesiyle gözaltına alınıp tutuklanan anne Turcen (53) ve baba Mehmet Halil Sakallıoğlu’nun (54) yargılanmasına devam edildi. MUĞLA, şöyle devam etti. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nden mahkemeye ulaşan raporda, anne Sakallıoğlu’nun ruh sağlığının iyi olduğu kaydedildi. Mahkeme heyeti, baba Sakalıoğlu’nun ruh sağlığı durumunun tespiti ve rapor hazırlanması amacıyla 15 gün süreyle aynı hastanede tutulmasına karar verirken, çiftin tahliye talebini reddetti.

Mazı İlçesi’nde ailesiyle birlikte yaşayan Gamze Sakallıoğlu, iddiaya göre kendisini uyandırmak için odaya giren annesi Turcen Sakallıoğlu tarafından 24 Ocak 2022 günü saat 07.30 sıralarında yatağında hareketsiz halde bulundu. İhbar üzerine eve gelen sağlık ekibi, Gamze’nin hayatını kaybettiğini belirledi. Sağlık sorununun bulunmadığı belirtilen Gamze’nin boynunda izler olduğu belirlendi. Muğla Adli Tıp Kurumu morgunda yapılan otopsinin ardından Gamze’nin naaşı 2 gün sonra Çamlıca Mezarlığı’na defnedildi. Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) tarafından evde yapılan inceleme sonucunda Gamze’nin ölümü ‘şüpheli ölüm’ olarak kayıtlara geçti. Gamze Sakallıoğlu’nun otopsi raporunda boyun kemiğinin kırıldığı belirlendi. Bunun üzerine anne Turcen ve baba Mehmet Halil Sakallıoğlu gözaltına alındı. Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Sakallıoğlu çifti, Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Çift, 4 ay gözaltında tutulduktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

GİZLİ TANIK İTİRAFI

Daha sonra adının Lale Cengiz olduğu belirlenen gizli tanığın itirafı üzerine Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili yeniden soruşturma başlattı. Elde edilen yeni deliller sonucunda Turcen ve Mehmet Halil Sakallıoğlu çifti hakkında yeniden gözaltı kararı çıkarıldı. Sakallıoğlu çifti, 26 Ekim 2022’de İstanbul’da katıldıkları televizyon programının ardından gözaltına alındı. Çift, işlemlerinin ardından Bodrum’a getirildi. Yeni deliller doğrultusunda jandarma ekipleri aynı gün Gamze Sakallıoğlu’nun amcası ES (55), kuzeni GS (32), ağabeyi Mefar Sakallıoğlu (37), görümcesi Nazlı Sakallıoğlu ve RK’yi gözaltına aldı. Hakkında yakalama kararı bulunan erkek arkadaşı olmak için Bodrum’a gitti. Muğla’nın Milas ilçesinde de kız kardeşi Fatma Köse ve eniştesi DK’yi (30) gözaltına aldı. Adliyeye çıkarılan şüphelilerden Turcen-Mehmet Halil Sakallıoğlu çifti ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuyla ilgili soruşturması tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, Turcen-Mehmet Halil Sakallıoğlu çifti için ‘nitelikli kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Tutuklanmayan diğer sanıklar hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. İddianamede yer alan Adli Tıp Kurumu raporuna göre Gamze’nin boyun kemiğinin kırılması nedeniyle hayatını kaybettiği belirlendi.

‘İZLEDİĞİ KREDİ FİLMİNDE CİNAYET KANITLARINI YOK ETMEYE ÇALIŞTI’

Dosya kapsamında şüpheli Turcen Sakallıoğlu’nun aynı hücrede tutulduğu süre boyunca inandığı kişilerin tanık olarak ifadeleri alındı. Tanık Lale Cengiz, “Turcen Sakallıoğlu’nun koğuşta dışlandığını ve yalnız olduğunu gördüm. Genelde yalnız olduğum için tanıştık. Sohbetimiz ilerledi. Gamze’nin ölümünden yaklaşık 20 gün sonra Turcen Sakallıoğlu’nun koğuştaki şenlikte eğlendiğini gördüm. Bu eylem dikkatimi çekti. Güven duyunca bazı konuları anlatmaya başladı. Birden fazla kişiyle para karşılığında cinsel ilişkiye girdiğini, Gamze’nin gördükleri nedeniyle kendisini tehdit ettiğini söyledi. Bunu söyleyince, Gamze’yi öldürmeyi düşündüğünü anladım, hatta ‘Gamze görmeseydi, duymasaydı beni de yakmazdı’ dedi. “Para karşılığında kendisine ilgi duyduğunu ve daha önce kürtaj yaptırdığını söyledi. ‘Delil bırakmazsanız bir daha hiçbir şey olmaz’ dedim. Polisiye dizi izlediğini ve olayın örtbas edilmesi konusunda gerekli bilgilere sahip olduğunu söylediği” iddiası da iddianamede yer aldı.

‘NE YAPACAĞIMI BİLMİYORUM, SİZ BENİM İÇİN DİKKATLİ OLUN’

Tanık Lale Cengiz, ifadesine şöyle devam etti: “Olayı öğrenmek için kendisine olaydan sonra kendini kurtarıp kurtaramadığını ve her yeri temizleyip temizlemediğini sordum. Bunun üzerine gece uyumadan her yeri temizleyip gittiğini söyledi. Gece 01.00 sıralarında yaşanan bir anlık boğuşma sonucu hayatını kaybeden Gamze, kendisini yatağa taşıdıktan sonra yatakta cesedini bulmuş gibi davrandığını söyledi. Hatta ‘Keşke cesedi alıp ormana atsaydık’ dedi. Olaydan sonra Gamze’nin boynunda ve göğsünde gördüğü morlukları anlattı. Morlukların neden olduğu sorulduğunda, boğuşma sırasında dizlerinin üzerine düştüğünü söyledi. “Koğuşta kavga sırasında diz çöküp boğulduğunu gördüm. başka kadın. Daha sonra kendisine kavga sırasında kavga ettiği kadına yaptığının aynısını Gamze’ye de yaptığını söyledim. Koğuşta kendisini kızdıran kişilere karşı beni uyardı ve ‘Lütfen beni tutun, ne yapacağım’ dedi. “Kesinlikle mümkün değil, her şeyi yapabilirim. Beni kontrol etmelisiniz” dedi. Anladığım kadarıyla ailesi içindeki ilişkileri bozmuş. Parayı her şeyden çok önemsiyor. Cezalandırılsa bile kocasının dışarı çıkması durumunda zenginliğiyle kendisini rahatlatacağını düşünüyor. “Bu nedenle bu olaydan haberi olsa bile eşinin cezalandırılmasını istemediğini düşünüyorum” dedi.

İddianamede, gizli tanığın olayı anne Turcen Sakallıoğlu’ndan öğrendiği, dolayısıyla Mehmet Halil Sakallıoğlu hakkında bilgi vermemiş olabileceği de vurgulandı. Sanık Turcen Sakallıoğlu’nun, hayatın normal akışında kızı Gamze’yi yara almadan boğarak öldüremeyeceği, bu nedenle Mehmet Halil Sakallıoğlu’ndan yardım aldığı belirtildi.

GAMZE’NİN ÖLÜMÜNDEN 5 DAKİKA ÖNCE TELEFONUNDAN ÇIKTI

İddianamede, Gamze’nin ölümünden 5 dakika önce saat 00.55’te cep telefonunun ön kamerasıyla fotoğraf çekildiği de belirtildi. İddianamede, siyah manzaralı fotoğrafın kazara kavga sırasında ya da telefonu kapmaya çalışırken çekildiği, şüpheli Turcen Sakallıoğlu’nun olayı kendisine anlattığını belirten gizli tanığın ifadelerindeki ifadelerle örtüştüğü belirtildi. Açıklamada, anlık bir boğuşma yaşandığı ve Gamze’nin saat 01.00 sıralarında hayatını kaybettiği belirtildi.

Öte yandan Gamze’nin normalde hayatını kaybettiği odayı kullanmadığı ve o odada hiç uyumadığı da belirtildi. İddianamede, kendisine yardım ettiği iddia edilen anne Turcen ve baba Mehmet Halil Sakallıoğlu hakkında ‘nitelikli kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

BERATINI İSTEDİLER

Turcen ve Mehmet Halil Sakallıoğlu çiftinin davasına bugün görülen dördüncü duruşmayla Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu Sakallıoğlu çiftinin yanı sıra kızları Fatma Köse, oğulları Mefar Sakallıoğlu, eşi Nazlı Sakallıoğlu ve avukatları da katıldı.

Duruşmada sanık Turcen Sakallıoğlu için Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nden istenen raporun alındığı ve ‘akıl sağlığı durumunun iyi olduğu’ belirtildi. Sanık çift Turcen ve Mehmet Halil Sakallıoğlu, evde 2 farklı kişiye ait DNA örnekleri bulunduğunu ve olayda adı geçen isimlerle eşleşmediklerini belirterek beraatlerini istedi.

‘İKİ FARKLI DNA BULUNDU AMA KİMLERLE İLİŞKİLİ OLDUĞU TESPİT EDİLMEDİ’

Sanık Mehmet Halil Sakallıoğlu’nun avukatı Ferdi Çelebi, şunları söyledi: “Olayın kolluk kuvvetleri tarafından boğulma sonucu meydana geldiğinin belirlenmesinin ardından en büyük şüpheli olarak evde bulunan baba ve anne gözaltına alınarak tutuklandı. Olay yerinde müvekkilimin ve diğer sanığın eşinin parmak izine rastlanmadı. Olay daha sonra yaşandı.” Ormancıdan, komşulardan ve mağdurun yazışması olduğu, olaya karıştığı düşünülen tüm kişilerden DNA, kan ve tükürük örnekleri alınıyor. Yapılan karşılaştırmalarda olay yerinde iki farklı DNA görülüyor. Ancak bu DNA’ların kime ait olduğu belirlenemiyor. Müvekkilim ve diğer sanık eşinin tutukluluk sebebi ise olaydır. “Olay mahallinin köy olması nedeniyle evlerin kapılarının kilitlenmesine gerek olmadığı tüm tanık ifadeleriyle teyit edilmiştir.” dedi.

Tarafların dinlenmesi ve ifadelerin alınmasının ardından sanıkların tutukluluğunun devamına, sanık Mehmet Halil Sakallıoğlu’nun akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti amacıyla 15 gün süreyle Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları ve Hudut Sağlık Hastanesi’nde gözetim altında tutulmasına karar verdi. rapor talep ederek duruşmayı 27 güne erteledi. Mart ayına ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu