Haber

Fransız Yetimhanesinin Peşinde: Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’a suç duyurusu

Beyoğlu Belediyesi, Sultan Abdülaziz’in bir fermanla Fransız Katolik cemaati olan Saint Vincent de Paul Hayırsever Kızları vakfına 1866’da verdiği Fransız Yetimhanesine 1 Haziran’da el koydu. Mahkeme süreci devam ederken belediye ‘peyzaj çalışması’ gerekçesiyle yetimhanede yıkım işlemine başladı. Çalışmalar sırasında tarihi salon, duvarlar, salona giden merdivenler, seramikler ve bir koridor ortaya çıkarıldı. Hasar gören bu yapıların ortaya çıkması üzerine belediye yetkilileri kalıntıları toprak ve betonla kapattı.

KARTONPİYER MÜZESİ’NDE 3 BİN KALIP SERGİLİYOR

Yaklaşık 3.000 kartonpiyer kalıp ve sadece Türkiye’de bulunan 1653 tarihli İsa’nın çarmıha gerilmesinin dört tasviri de sergileniyor. Bu desenlerin ortasında İstanbul’daki Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı gibi tarihi yapıların motifleri ve kartonpiyer desenleri de yer almaktadır. Bahçede 1870’lerde yapılan yetimhanenin salonları yer alıyor.

BELEDİYE BAKANLIĞI VE YARGI YETKİLERİNİ DİNLEMİYOR

Fransa Başkonsolosluğu, bu çalışmaların engellenmesi ve haciz sürecinin durdurulması için mahkemeye başvurdu. İstanbul 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Ancak mahkeme kararına rağmen dozer çalışmalarına devam ediyor. Şikayetler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü İstanbul 2 Nolu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden bir grup, bölgede incelemelerde bulundu. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, burada yaptıkları incelemenin ardından Beyoğlu Belediyesi’nden ‘derhal’ faaliyetlerini durdurmasını istedi.

KAPILAR KİLİTLİ, ATÖLYELER ÇALIŞMIYOR

Ancak Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız bu kararın gereğini yerine getirmedi. Belediye yönetimi kiraları yüzde 100 artırdı ve kartonpiyer müzenin boşaltılmasını istedi. Müzede bulunan kalıpların boşaltılmaması halinde çöpe atılacağı belirtildi.

Kartonpiyer Müzesi sahibi ve atölye sahibi Cemal Cinbiz 11 Nisan sabahı iş yerine gittiğinde kapıların kilitli olduğunu gördü. Kapının Cinbiz’e neden kilitlendiğini soran polis memuru, “Belediye başkanının kesin talimatı var. Artık içeri giremezsiniz” yanıtını verdi. Cinbiz daha sonra belediyeye gitti. Ancak belediyeden herhangi bir yanıt alamadı. Cinbiz daha sonra Beyoğlu Kaymakamlığına giderek şikayette bulundu. Kaymakamlıktan herhangi bir yanıt alamayan Cinbiz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulundu.

‘HAKSIZ VE HUKUKSUZ İŞLEM’

Cinbiz, yaptığı kabahat şikayet dilekçesinde, “11 Nisan 2023 tarihinde iş yerimize geldiğimizde kapıların kilitli olduğunu gördük. Belediye hiçbir belge göstermeyip bu hukuksuz işlemi gerçekleştirdi. İlgili tüm yöneticilere şikayetçiyim, İş yerimizin kapalı olması nedeniyle Beyoğlu Belediye Başkanımız da dahil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu