Haber

Filistin, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarıyla ilgili olarak Arap Birliği’nden acil toplantı talebinde bulundu

KAHİRE, 31 Ekim (Xinhua) — Filistin, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik “saldırısını” görüşmek üzere Arap Birliği dışişleri bakanlarının acil toplantı yapmasını talep etti.

Arap Birliği Filistin temsilciliği ofisinden bir kaynak Pazartesi günü Xinhua’ya, Arap Birliği Filistin Daimi Temsilcisi Muhennad el-Akluk’un Suudi Arabistan ile uyumun ardından resmi talebi birliğe ilettiğini söyledi.

Toplantıda Filistin’in Batı Şeria’daki son gelişmeleri ve sosyal, ekonomik, insani ve siyasi zorluklarla karşı karşıya kalan Filistin halkına destek vermenin yollarını da tartışmak istediği belirtildi.

Hamas, 7 Ekim’de İsrail’e beklenmedik bir saldırı düzenleyerek binlerce roket fırlattı ve İsrail topraklarına sızdı. İsrail ise ağır hava saldırıları ve kara operasyonlarının yanı sıra bölgedeki su, elektrik, yakıt ve diğer ihtiyaçlarda kesintileri içeren bir ablukayla karşılık veriyor.

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin verilerine göre İsrail’de Hamas saldırılarında en az 1.400 kişi öldürüldü, toplam 239 kişi rehin alındı.

Hamas tarafından yönetilen Filistin Sağlık Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği baskınlarda öldürülen Filistinli sayısının 8 bin 306’ya yükseldiğini söyledi. Öte yandan İsrail’in devam eden hava saldırılarında 21 bin 48 Filistinlinin de yaralandığı belirtildi.

haberpersembe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu