Haber

ESOGÜ’de Prof. Dr. Necat Akdeniz Akgün için veda töreni düzenlendi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörlüğü, merhum ESOGÜ 3. ve 4. Dönem Rektörü, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Hematoloji Bilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Necat Akdeniz Akgün için veda töreni düzenlendi.

Tören, ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi Prof. Dr. Necat Akdeniz Akgün Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. ESOGÜ Yönetimi’nin yanı sıra, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskisehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) Rektörü Prof. üyeleri, Prof. Dr. Necat A. Akgün’ün yakınları ve sevenleri katıldı.

ESOGÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özcan Bör’ün katıldığı tören, Prof. Dr. Necat A. Akgün’ün özgeçmişini okumasıyla başladı. Daha sonra kürsüye ESOGÜ 3. ve 4. Dönem Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Macit Yaman, ESOGÜ önceki dönem Rektörleri Prof. Dr. Fazıl Tekin ve Prof. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Yılmaz ve Prof. Dr. Necat A. Akgün’ün kızı Dr. Deniz Bahar Akgün konuşmalarında üzüntülerini dile getirirken; Merhum Prof. Dr. Necat A. Akgün, yaşamının uzun bir bölümünü ESOGÜ’nün gelişimine adadı; Onun mütevazı, çalışkan, saygın ve ilkeli bir bilim adamı, zarif ve kibar bir insan olduğunu belirterek, hem hekim hem de yönetici olarak verdiği değerli hizmetlerden dolayı şükranlarını dile getirdiler.

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Çolak, konuşmasında, Prof. ESOGÜ tarihinde önemli saldırıların yaşandığı dönem. Akgün’ün bilimsel faaliyetleri, akademik vizyonu ve fiziki-yapısal gelişimine yaptığı katkılarla üniversitenin bugünkü noktaya gelmesinde önemli rol oynadığını belirten Prof. Dr. Kamil Çolak, ESOGÜ’den Prof. Necat Akdeniz Akgün ve onun gibi birçok vizyoner yönetici, akademisyen ve idari çalışanın 50 yılı aşkın süredir gösterdiği irade ve kararlılık sonucunda güçlü ve köklü bir üniversite konumuna yükseldiğini belirtti. Prof. Dr. Çolak, ESOGÜ’deki bazı fakülte, yüksekokul, merkez ve birimlerin, Prof. sonradan kuruldu. Prof. ESOGÜ’nün önceki rektörleri; Sayısız öğrenci yetiştiren, sayısız hastanın hayatına dokunan, kampüsün her köşesine katkıda bulunan bir bilim insanı; Nezaketiyle, naifliğiyle, çalışkanlığıyla ve açık fikirliliğiyle anılan, herkese örnek olan gerçek bir beyefendiyi veda ettiklerini belirtti. Necat Akdeniz Akgün’e Prof. Dr. Necat Akdeniz Akgün Konferans Salonu’nu güzel anılarla uğurladıklarını belirten Prof. Ailesine, sevenlerine ve tüm ESOGÜ camiasına sağlık dileyerek konuşmasını tamamladı. – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu