Haber

Düzce’de drone ile çeltik dikilecek

– Düzce’de drone ile çeltik dikilecek

Çiftçilere 8 ton çeltik tohumu dağıtıldı

DÜZCE – Osmanlı sofralarının çeltik üretim merkezi Düzce’de artık çeltik ekimi drone ile yapılacak. Düzce İl Özel İdaresi bünyesinde satın alınan 3 drone ile ilk ekim yapılırken, üreticiye 8 ton çeltik tohumu dağıtıldı.

Osmanlı saray mutfaklarının sevilen pirincinin üretildiği Düzce’de çeltik ekimine az bir süre kaldı. Düzce İl Özel İdaresi, çiftçilerin ekim faaliyetlerine destek amacıyla tarım drone’u satın aldı. Ayrıca üreticilere 8 ton çeltik tohumu dağıtarak tarım drone’u ile ilk ekim çalışmasını gerçekleştirdi.

Düzce İl Genel Meclis Başkanı Fazlı Koç, çiftçilerin ekim faaliyetlerine destek amacıyla 3 adet drone satın aldıklarını belirterek, “Çeltik üretiminin yoğun olduğu ve pirincin meşhur olduğu bir bölgede bulunuyoruz. yurdumuzun çeşitli yerlerinden güzel tohumlar alıp çiftçilerimize dağıttık.Bunun dışında tarım dronları var.40 ila 50 kilo arasında bir yük taşıyabiliyorlar.Bu dronların amacı 150 grama kadar çeltik tohumu ekmek. 1 dekar 10 dakikada. Bunun dışında Amerikan beyaz kelebeğinden fındık ilaçlamasına kadar her türlü tarımsal ilaçlamayı yapabilen drone’lar var. Bunların arasında MARKA’nın ekleri “Bugün teslim töreni vardı. Tohumları çiftçilerimize teslim ederek ilk ekim çalışmalarını gerçekleştirdik. Çiftçilerimiz de bugün katılımcılarımıza Konuralp pirinci ikram etti. Çiftçilerimizin her zaman yanındayız. Düzenleyecekleri her türlü etkinlikte destek vermek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

mudurnuhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu