Haber

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi: Tutanaklar ve YSK verileri doğru ama CHP sistemine yanlış girildi

14 Mayıs’ta yapılan milletvekili seçimleri sona ererken sosyal medyada yeni bir tartışma başladı. Sosyal medya kullanıcıları, Yüksek OyYükseköğretim Kurulu (YSK) verileri ile oy kullandıkları sandıkların ıslak imzalı tutanakları arasında fark olduğunu söyledi.

SANDIK SONUÇLARINA İTİRAZLAR ARTIK ARTTI

İddiaların ardından resmi itirazlar gelmeye başladı. Yüzlerce sandıkta oylarının YSK tarafından başka partilere yazıldığını söyleyen Yeşil Sol Parti, “Seçim güvenli geçti diye övünen YSK bu sahtekarlığı bir an önce düzeltmeli” şeklinde açıklama yaptı. Türkiye Personel Partisi İzmir’de 14 ilçede sonuçlara itiraz ederken, AK Parti ve CHP Diyarbakır’da 100’ü aşkın sandık sonucuna itiraz etti.

“YSK DEĞİL, CHP’NİN SİSTEMİNE AİTTİR”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi iddialara ilişkin açıklama yaptı. Yanlış girilen verilerin CHP sistemine ait olduğunu öne süren Dezenformasyonla Mücadele Merkezi yaptığı açıklamada, “Bazı partilerin oylarının sisteme ‘0’ veya eksik yüklendiği iddiası” sosyal medyadan paylaşıldı. hesaplar, kamuoyunu provoke etmeye yönelik bir manipülasyondur.Tutanaklar ve YSK verileri doğru iken bu veriler CHP sistemine yanlış girilmiştir.

“OYLARI DOĞRU YAZILIYOR”

İddiaya konu olan görüntüler incelendiğinde, yanlış verilerin Yüksek Seçim Kurulu sistemiyle değil, Cumhuriyet Halk Partisi sistemiyle ilgili olduğu açıkça görülüyor. Öte yandan sandık kurul tutanaklarında oylar gerçek olarak yazılırken CHP’nin sistemine hatalı girildi. YSK’nın oySonuçların resmi olarak açıklanması ile birlikte “sonuc.ysk.gov.tr” adresi aktif olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu