Ekonomi

Deutsche Bank Tesla hisse senedi hedefini 250 dolardan 218 dolara düşürdü

Pazartesi günü Deutsche Bank, Tesla hisseleri üzerindeki görünümünü değiştirerek fiyat hedefini bir önceki 250 dolardan 218 dolara düşürürken, elektrikli araç üreticisinin hisseleri üzerindeki Satın Al notunu korudu.

Bu ayarlama, bankanın Tesla’nın 2024 ilk çeyrek teslimatlarının ve kazançlarının mevcut piyasa beklentilerinin önemli bir marjla altında kalacağını tahmin etmesiyle gerçekleşti. Analist, aşağı yönlü revizyon için sınırlı hacim büyümesi ve son fiyat indirimlerinden kaynaklanan karlılık zorlukları dahil olmak üzere çeşitli nedenler gösterdi.

Banka, Tesla’nın ilk çeyrek teslimatları için tahminini 476.000 adetlik önceki tahmine göre bir düşüşle 427.000 adede revize etti. Bu revizyon, Highland yenilemesinin ardından ABD’de Model 3 üretiminin düşmesine, Cybertruck üretiminde beklenenden daha yavaş bir artışa ve elektrikli araç talebindeki küresel yumuşamaya bağlanıyor.

Ayrıca, tüm yıl teslimat tahmini, yaklaşık 2,1 milyon adetlik konsensüs tahmininden yaklaşık 1,96 milyon adede düşürüldü ve bu da önceki orta onlu büyüme beklentisine kıyasla yüksek tek haneli bir büyüme oranına işaret ediyor.

Banka ayrıca, şirketin çeyrek başında Çin ve Avrupa’da önemli fiyat indirimleri uyguladığını ve ardından araç alımlarını teşvik etmek için Şubat ayında ek ılımlı fiyat ayarlamaları yaptığını belirterek Tesla’nın marjları ve kazançları üzerinde baskı bekliyor.

Model 3’ün ABD’de daha yavaş piyasaya sürülmesi, fabrikanın daha önce kapatılması ve Berlin’deki tesiste kısa süre önce meydana gelen kundaklama saldırısının fabrikanın verimlilik kazanımlarını engellemesi bekleniyor. Banka, yeni işçilik maliyetleri ve marjı düşüren Cybertruck’ın 2024 başında üretime başlamasıyla birlikte Tesla’nın ilk çeyrek marjının çeyrekten çeyreğe daha derin bir düşüş yaşayacağını ve yıl boyunca iyileşme için sınırlı fırsatlar olacağını öngörüyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu