Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tahıl konusunda Rusya’yı dışlayan bir sistemin olması mümkün değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hindistan’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi nedeniyle düzenlenen uluslararası basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Dünyanın çözülmesini beklediği tahıl koridoru sorununa ilişkin konuşan Erdoğan, “Tahıl konusunda Rusya’yı dışlayan bir sistemin olması mümkün değil. Bu konuyu Soçi’de Putin’le detaylı olarak konuştuk. Biz bu konuyu önemsiyoruz.” 1 milyon ton tahılın işlenip Afrika ülkelerine teslimatı Rusya ve Katar’a “1 milyon ton tahıl dağıtacağız” dedi.

“33 MİLYON TON TAHIL ULUSLARARASI PAZARLARA ULAŞTI”

G20 Liderler Tepesi’nin ardından düzenlediği basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl krizine de değindi. Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: “100 binlerce insanın hayatına mal olan Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesi için yoğun çaba harcıyoruz. Birçok diplomatik hamle yaptık. 33 milyon ton tahıl Türkiye’ye teslim edildi.” uluslararası pazarlar. Girişim sayesinde gıda krizini önledik. Girişim 3 kez uzatıldı. Hafta başında Soçi ziyaretimde Putin’le bu sorunu ziyaret sırasında bir kez daha konuştuk.

“AFRİKA’DA SORUNU GİDERENLERE 1 MİLYON TON TAHILIN ULAŞTIRILMASINI İSTİYORUZ”

Rusya, Katar ve Türkiye olarak 1 milyon ton tahılın Afrika’da mağdur olanlara ulaştırılmasını istiyoruz. Gerginliği artıracak her türlü hareketin önlenmesi önemlidir. “Tahıl konusunda Rusya’yı dışlayan bir sistemin olması mümkün değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu