Teknoloji

Bu adamın ayakları ve bacakları ayağa kalkınca morarıyor; Nedeni, yabancı değiliz

Doktorlar uzun süredir COVID’den kaynaklanan çok az komplikasyon olduğuna inanıyor, bacakları morarmış bir adam vakası onlar söyledi. 33 yaşındaki erkek, altı aydır olağandışı semptom yaşadıktan sonra uzman bir kliniğe sevk edildi. Ayağa kalktıktan sonra, mor rengin alışılmadık formunun aynı anda hem ayaklarında hem de bacaklarında belirdiğini görünce bacaklarında ağırlık, kaşıntı ve uyuşma başladı. Semptomlar sadece hasta ayağa kalktığında ortaya çıkıyor ve yatınca kayboluyordu.

Hastanın 8 dakika yatarak ve ayakta durarak tansiyonu ve nabzı ekip tarafından ölçüldü. Kalp atış hızının yatarken normal aralıkta olduğu ancak ayaktayken dakikada 127 ile yüksek olduğu belirlendi. Adam, postural ortostatik taşikardi sendromu (POTS)Ayrıca kendini dalgın ve zayıf hissetmek gibi başka semptomlar da bildirdi.

Normalde, ayağa kalktığınızda, kanınızın bir kısmı aslında yerçekimi nedeniyle vücudunuzda aşağı doğru hareket eder. Vücudunuz bunu, kalp atış hızınızı hafifçe artırarak ve oksijenin kalbinize ve beyninize akmasına izin vermek için kan damarlarınızı daraltarak telafi eder.

Hastanın ayakları bir süre ayakta durduktan sonra morarmaya başladı.

İngiliz Kalp Vakfı web sitesinde “ POTS yaşıyorsanız bu otomatik değişiklikler gerçekleşmez ” açıklaması yapılıyor. Açıklamanın devamında, dik pozisyona geçtiğinizde, kalbinize ve beyninize giden kan akışı düşer ve kalp atış hızınız yükselir, bunu telafi eder ve kan akışını artırmaya çalışır.” denir.

Hasta, ekip tarafından görülmeden 18 ay önce doğrulanmış bir COVID-19 enfeksiyonuna sahipti ve altı ay sonra şüpheli bir enfeksiyona sahipti. Yorgun hissetme, kas ağrısı, beyin bulanıklığı ve uzun süreli COVID-19 ile ilişkili diğer semptomlar nedeniyle enfeksiyonların ardından başka bir uzman klinik tarafından görüldü ve teşhis edildi. Grubun makalesine göre, “bunlar viral enfeksiyonların ardından ortaya çıkabilir”. COVID ve POTS disotonomisi arasında bir bağlantı olduğuna dair uzun süredir artan kanıtlar.“Daha önceki bir çalışma, bir COVID-19 enfeksiyonunu takiben daha önce sağlıklı olan 20 hastada POTS’nin meydana geldiğini buldu.

Makalenin ortak yazarı Dr. Manoj Sivanyaptığı açıklamada, “ Bu, COVID-19 enfeksiyonu öncesinde akrosiyanoz yaşamamış bir hastada çarpıcı bir vakaydı.dedi ve ekledi: “ Bunu yaşayan hastalar, bunun uzun süreli COVID ve disotonominin bir belirtisi olabileceğinin farkında olmayabilir ve gördüklerinden endişe duyabilir. Benzer şekilde, klinisyenler akrosiyanoz ile uzun süreli COVID arasındaki bağlantının farkında olmayabilir. Klinisyenlerin hastaları uygun şekilde yönetmek için ihtiyaç duydukları araçlara sahip olması için uzun COVID’de disotonomi konusunda daha fazla farkındalık sağlamalıyız.

Çalışma The Lancet’te yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu