Haber

BM Uzmanları Güney Sudan’da Devam Eden Şiddeti Kınadı

JUBA, 18 Şubat (Xinhua) — Cuma günü Güney Sudan’ı ziyaret eden Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu uzmanları, hükümet yetkililerinin himayesinde milisler tarafından işlenen devam eden insan hakları ihlallerini kınadılar.

BM uzmanları, Güney Sudan’da şiddetin tekrarlandığını ve sıklıkla aynı failler tarafından aynı yerlerde aynı kişilere karşı uygulandığını söyledi.

Komiser Andrew Clapham, Güney Sudan’ın Juba kentinde gazetecilere verdiği demeçte, “Dava, Unity eyaletinin Leer ilçesinde geçen yıl topluluklara yönelik bir saldırıdır.” söz konusu.

Clapham, kurulun uzun yıllardır ülkedeki insan hakları ihlallerini belgelediğini, ancak şiddetin vahşeti ve ölçeği ile Güney Sudan halkı üzerindeki etkisinin hâlâ şokta olduğunu söyledi.

Bir diğer yönetim kurulu üyesi Barney Afako, Güney Sudanlı kadın ve kız çocuklarının muazzam düzeyde cinsel şiddete maruz kalmaya devam ettiğine dikkat çekerek, ülke çapındaki mağduriyetin çok büyük olduğunu söyledi.

Afako, “Siyasi liderler önceliklerini yeniden belirlemeli ve bu gereksiz şiddete son vermek ve Güney Sudanlıların insan haklarını korumak için birlikte çalışmalı.” dedi.

Uzmanlar, beş günlük Güney Sudan ziyaretlerini Cumartesi günü tamamlayacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu