Ekonomi

Biden Ukrayna’nın sınır ötesi savunma için ABD silahlarını kullanmasını kolaylaştırdı

Başkan Joe Biden’ın yönetimi, Ukrayna’nın Rus askeri saldırılarına karşı ABD tarafından tedarik edilen silahları kullanmasına yönelik bazı kısıtlamaları hafifleterek stratejik bir değişiklik yaptı. Perşembe günü yürürlüğe giren karar, Ukrayna’nın Kharkiv bölgesinde sınırın kendi tarafında saldırı hazırlığında olan ya da saldırı düzenleyen Rus güçlerini hedef almasına izin veriyor. Bu hamle, uzmanların Rusya’nın sınır ötesi saldırılarını engelleyebileceğine inandıkları, ABD’nin çatışmaya katılımının mütevazı ama çok önemli bir şekilde derinleşmesi olarak görülüyor.

Daha önce ABD, Ukrayna’nın Rusya içinde saldırmasına izin vermenin nükleer kapasiteye sahip ülkeyle doğrudan bir çatışmaya neden olabileceği endişesini taşıyordu. Bu ihtiyat, kademeli olarak gevşetilen ve Ukrayna’ya savaş uçakları ve uzun menzilli füzeler de dahil olmak üzere daha gelişmiş askeri desteğe izin veren daha geniş kısıtlamaların bir parçasıydı.

Güncellenen politika, Ukrayna güçlerinin Rus saldırılarına misilleme yapmak üzere ABD tarafından tedarik edilen diğer silahların yanı sıra Yüksek Mobiliteli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) ve Güdümlü Çoklu Fırlatma Roket Sistemi (GMLRS) füzelerini kullanmasına özellikle izin veriyor.

Ukrayna Ulusal Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan Mykola Bielieskov, bunun Kharkiv yakınlarındaki cephe hatlarını istikrara kavuşturabileceğini ve Rus birlikleri mevzilerini güçlendirmeden önce Ukrayna güçlerinin toprak kazanmasını sağlayabileceğini öne sürdü.

Eski İngiliz askeri istihbarat subayı Philip Ingram ise bu politika değişikliğinin Ukrayna’nın Donbas’ın doğusundaki diğer kritik cephelere asker kaydırma ihtiyacını azaltacağını, zira Rusların Kharkiv taarruzundaki taktiklerinin yeniden değerlendirilmesi gerekeceğini kaydetti.

Bu politika değişikliğine ilişkin karar alma süreci haftalar önce, 13 Mayıs’ta Ukrayna’nın ABD silahlarını sınır ötesinde kullanma talebinin üst düzey ABD’li yetkililerle görüşüldüğü güvenli bir video konferansın ardından başladı. Tavsiyelerin ardından Başkan Biden 15 Mayıs’ta Ukrayna’nın Rusya topraklarından saldırı düzenleyen Rus güçlerine karşılık verme kabiliyetine sahip olması gerektiği konusunda mutabık kaldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy bu tür bir desteğe ihtiyaç duyduklarını dile getirmiş ve ortak ülkelerin Ukrayna’nın Rus topraklarının derinliklerini hedef almasını sağlama arzusunu ifade etmişti. ABD’nin politika değişikliğinin açıklanmasının ardından Zelenskiy, Rusya içindeki hedefleri vurmak için daha geniş yetenekleri savunmaya devam etti.

Dış Politika Araştırma Enstitüsü Avrasya Programı’nda kıdemli araştırmacı olan Rob Lee ve eski bir Pentagon yetkilisi olan Mark Cancian gibi uzmanlar, bu kararın cephe hatlarını hemen değiştirmese de, Rusya’nın sınır ötesi operasyonlar yürütme kabiliyetini zorlaştırdığını ve Ukrayna’nın Rusya içinde daha geniş bir alanı hedef almasına izin veren başka politika değişikliklerinin habercisi olabileceğini kabul ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin NATO üyelerini Ukrayna’nın Rusya içinde saldırı düzenlemesine izin vermemeleri konusunda uyararak nükleer çatışma riskini yineledi. Bu uyarılara rağmen ABD, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in de gerektiği şekilde ayarlama yapmaya istekli olduğunu belirtmesiyle, politikasını daha da uyarlama olasılığını göz ardı etmedi.

Bu politika değişikliği, Rusya’nın savaş alanında ivme kazanmasıyla Ukrayna için zorlu geçen bir yılın ardından geldi. ABD’nin yeni tutumu, devam eden savaşta Ukrayna’ya gelişmiş savunma kabiliyetleri sağlamaya yönelik bir adım olarak görülüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu