Haber

Bakan Kirişci, şap hastalığı konusunda endişe edilecek bir durum olmadığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci şap hastalığından endişe edilecek bir durum olmadığını belirterek, “Aşılar SAT-2 serotipine göre üretilmiş olup sığırlarımızda kullanılacaktır. tamamen yok edilecektir.” söz konusu.

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası’nda muhtarlar ve STK temsilcileriyle bir araya gelen Kirişci, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastalığın Irak’ta semptomlarının ortaya çıkması üzerine Avrupa Birliği Şap Hastalığı ile Çaba Komisyonu’nun (EuFMD) koordinasyon çalışması başlattığını söyledi.

EuFMD’nin çalışmaları kapsamında hastalığın Türkiye’de görülme ihtimalinden endişe duyulduğunu ifade eden Kirişci, “Bundan hareketle Şap Enstitüsü gerekli incelemeleri başlatıyor. Yaptığımız çalışmalarda sağlık müdürlüğü olarak çalışmalarımız devam ediyor. SAT-2 serotip hastalığı ile ilgili bakanlık gündeme geldi ve konu büyümeden gerekli önlemleri almamız gerekiyor.” dedi.

Bakan Kirişci, hastalığa karşı gerekli aşının hızla üretilmesinin değerine dikkat çekerek, “Aşı üretme çalışmaları artık tamamlandı. Bu akşamdan itibaren aşılar, ülkemizde aşılama faaliyetlerinin yürütülmesi ve eradikasyon işlemleri için kullanılmaya başlanacak.” Hastalığı yok etmek için tüm büyükbaş varlıklarımız.” şeklinde konuştu.

“Uluslararası kuruluşlarla görüşmelerimiz devam ediyor”

Türkiye’nin Avrupa Birliği ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü birimleriyle sürekli temas halinde olduğunu vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda 8 Mart’ta doğrudan buraya bilgi verildi. SAT-2 serotipine yönelik aşılar üretildi ve büyükbaş hayvanlarımızda kullanılacak. Böylece hastalık tamamen ortadan kalkmış olacak. Şu anda vatandaşlarımızı endişelendirecek bir durum yok.” Bakanlığımız sahada her türlü çalışmayı yürütüyor. Uluslararası kuruluşlarla görüşmelerimiz sağlıklı bir şekilde devam ediyor.”

Bakan Kirişci, hastalığın varlığı yönünde belirtiler elde edildikten sonra aşı geliştirmenin değerli olduğunun altını çizdi. Bunu da gördük. Onların altyapılarından yararlanılarak ihtiyaç duyulan aşılar hızla piyasada dağıtılacak ve kullanılmaya başlanacak.” sözlerini kullandı.

Bir basın mensubu, “Hayvan hareketleri durdu mu?” diye sordu. sorusu üzerine Bakan Kirişci, “Hayvan hareketleriyle ilgili bu tür tedbirler ister istemez şu anda geçerli” dedi. cevabı verdi.

Yeterince aşı üretimine başlandığını yineleyen Kirişci, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Sığırlarımızın tamamı bu aşı ile aşılanmak zorunda. Aşılama çalışmalarının hızına da bağlı. Hem Bakanlığımızın hem de özel veterinerlik hizmeti veren arkadaşlarımızın gayretleri ile en kısa sürede aşılama işlemleri tamamlanacak.” .Hastalık tespit edildikten sonra tekrar söylüyorum aşının geliştirilmesi değerliydi.Aşı hızla geliştirildi ve aşı yeterli geldi.Artık üretilmeye başlandı.Aşıların dağıtımı ve uygulaması değerliydi, ile başladı. prestij bu gece ve yarından itibaren hızla devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu