Ekonomi

Asya piyasalarındaki iyimserlik Avrupa hisse senetlerini destekleyebilir

Asya borsalarının toparlanma işaretleri göstermesi, küresel hisse senetleri için zorlu geçen bir haftanın ardından Avrupa piyasaları için olumlu bir başlangıca işaret ediyor. Duyarlılıktaki değişim kısmen Taiwan Semiconductor Manufacturing Co’nun (TSMC) güçlü mali sonuç beklentisine bağlanıyor ki bu da Hollandalı çip ekipmanı üreticisi ASML’nin zayıf yeni rezervasyon raporunun yarattığı hayal kırıklığını telafi edebilir.

Tokyo’da, Nvidia’nın (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) tedarikçisi olan çip test ekipmanı üreticisi Advantest, açılıştaki %2,5’lik düşüşten gün ortasına kadar %4’lük bir kazanca ulaşarak önemli bir geri dönüş yaşadı.

Yatırımcılar ayrıca, Netflix’in (NASDAQ:NFLX) ilk rapor veren şirket olmasıyla birlikte, bugün ilerleyen saatlerde ABD’nin mega teknoloji şirketi kazançlarının başlamasını dört gözle bekliyor.

Döviz piyasası, bir Japon yetkilinin aşırı döviz oynaklığının ekonomik büyüme üzerindeki olumsuz etkisinin G-7 tarafından kabul edilebileceğine dair açıklamasının ardından daha fazla istikrar yaşayabilir. Bu açıklama özellikle yenin son 34 yılın en zayıf seviyesine ulaşması bağlamında önem taşıyor. Doların yükselişinin durması Asya para birimlerine fayda sağlayabilir ve her ikisi de son zamanların en düşük seviyelerinden toparlanmakta olan Euro ve İngiliz Sterlini için olumlu bir zincirleme etki yaratabilir.

Bu gelişmelere rağmen küresel para politikası görünümü değişmemiştir. Beklentilerdeki son değişimler, Federal Rezerv’in bu yıl faiz oranlarını düşüren son büyük merkez bankası olabileceğini gösteriyor ki bu da daha önceki tahminlerin tersine bir durum.

Washington’da devam etmekte olan Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası Bahar toplantıları, bugün küresel finans liderlerinden yorum almaya devam eden önemli etkinlikler arasında yer alıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkan Yardımcısı Luis de Guindos bankanın yıllık raporunu sunacak ve aralarında Joachim Nagel, Isabel Schnabel, Mario Centeno, Gediminas Simkus ve Boris Vujcic’in de bulunduğu birçok meslektaşı çeşitli etkinliklerde konuşma yapacak. Ayrıca, İngiltere Merkez Bankası’ndan Megan Greene de bir konuşma yapacak ve son zamanlarda şahin bir duruş sergileyerek Orta Doğu’dan kaynaklanan enflasyon risklerine dikkat çekti ve İngiltere’deki faiz indirimlerinin, özellikle ABD ile karşılaştırıldığında, bazılarının beklediği kadar kısa sürede gerçekleşmeyebileceğini öne sürdü.

Bu gelişmelerin gün ilerledikçe piyasa hareketlerini etkilemesi ve yatırımcıların hem kazanç raporlarını hem de finans liderlerinin açıklamalarını yakından takip etmesi muhtemel.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu