Haber

Aslı Baykal: CHP gayri milli bir pozisyona geldi, savruluyor

Deniz Baykal’ın kızı Prof. Dr. Aslı Baykal, CHP üyeliğinden istifasının nedenine ilişkin ilk kez açıklamalarda bulundu.

31 Ekim’de toplumsal medya hesabından “Siyasi parti üyeliğiniz sonlandırılmıştır” yazılı bildirisi paylaşan Aslı Baykal, bir gazetecinin “Neden istifa ettiniz?” sorusuna “Gördüğüm lüzum üzerine yazmanız yeterli” yanıtını verdi ve daha fazla konuşmak istemediğini söyledi.

İstifasının üzerinden geçen iki haftanın akabinde MASA’dan Mustafa Aksoy’a konuşan Baykal, ‘politik manevraları ve karar alma süreçleri’ üzerinden CHP’ye sert eleştiriler yöneltti.

‘İSLAMCI GÖRÜNÜMLÜ OLUŞAMLARA ALAN AÇTI’

Atatürkçülerin CHP’de temsil tabanını yitirdiğini ve laikliği savunan bir parti olmaktan çıktığını savunan Baykal, CHP’nin ‘ulus çok İslamcı görünümlü oluşumlara’ alan açtığını söyledi. CHP’yi ‘tren’ olarak nitelendiren Baykal, Altılı Masa’ya ilişkin de eleştirilerini dile getirdi. Baykal, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın “Türkiye’nin Said-i Nursi modeline ihtiyacı var” kelamlarına dikkat çekerek, bu kelamların ne iktidar partisi ne de Atatürkçüler tarafından ‘hazmedilebilir’ bir durum olmadığını tabir etti.

‘MERKEZ PARTİ TAKLİDİNDEN ÖTEYE GİDEMİYOR’

CHP’yi ‘milli bedelleri hissetmemek’ ve ‘gayri ulusal odaklarla diyalog kurmak’ ile eleştiren Baykal, CHP’nin gelecek için umut vermediğini kaydetti. Baykal, CHP’nin değişim kavrayışını ise ‘tarihsel mirasın reddi, ideolojik boşluk ve cemaatlere yaranma’ olarak tanımladı. CHP’nin her seçmene ‘yaranmaya’ çalıştığı için ‘çelişkili’ bildiriler verdiğini savunan Baykal, CHP’nin ‘merkez parti taklidinden öteye gidemediğini’ söyledi. Baykal, CHP’nin siyasi rengini kaybetmeye başladığını öne sürerek, “Bu siyaset formu CHP’yi kimliksiz bir yapıya büründürmüş ve sığ politikaların mahkûmu haline getirmiştir” dedi.

‘HELALLEŞME, ANA UNSURLARLA VEDALAŞMA’

Baykal, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘helalleşme’ girişimini ise ‘eskinin reddi’ ve ‘CHP’nin ana unsurlarıyla vedalaşma’ olarak yorumladı. Helalleşme teşebbüsünü CHP’nin parti politikalarından dolayı ‘özür dileme’ hareketi olarak ifade eden Baykal, “Geçmişi yüzyıla dayanan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan CHP’nin temel siyaseti için özür dileyip bunu yok saymak hafızayı silmektir” diye kaydetti.

‘GAYRİ ULUSAL BİR KONUMA GELDİ’

CHP’nin ciddi bir savrulma yaşadığını belirten Baykal, “Bu savrulmadaki en can acıtıcı noktanın CHP’nin gayri millî bir pozisyona gelmesidir” dedi. Baykal, CHP’nin iki yıl boyunca kurultayı toplamamasını ‘farklı seslere, çözüm önerilerine kulak tıkamak’ olarak kıymetlendirdi. Baykal, bahsettiği bu anlayışı ise ‘anti-demokratik’ olarak niteledi.

‘ATATÜRKÇÜLER MÜCADELE ALANI BULAMAYACAK’

‘CHP’nin bugünkü yükünü taşımaktan utandığını’ söyleyen Baykal, Atatürk’ün partisi olarak bilinen siyasi mirasın artık geçmişte kaldığını öne sürdü. Baykal, ‘CHP ve Millet İttifakı çatısı altındaki siyasi oluşumların Atatürk’ün mirasını taşıyamayacağını’ lisana getirerek, “Atatürkçüler bu dönem itibariyle mücadele alanı olarak Millet İttifakı’nda hiçbir şekilde imkân bulamayacaklardır” sözünü kullandı.

‘YENİ BİR SİYASİ PARTİYE İHTİYAÇ YOK’

Baykal, Türkiye’nin yeni bir siyasi partiye muhtaçlık duymadığını da savunarak, CHP ve Millet İttifakı ile ortak bedelleri paylaşmadığını ve istifasının temel sebebinin bu olduğuna dikkat çekti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu