Teknoloji

Apple’ın Siri’si AI savaşını kaybediyor: ChatGPT ve Bing onun katilleri olacak mı?

Bu yılın başlarında New York Times, Apple’ın OpenAI’si ChatGPT ve Microsoft’un Bing’i gibi rakiplere karşı haber yaptı. yapay zeka yarışını nasıl kaybettin”, ve The Information’ın yeni bir raporu, şirketin bir zamanlar çığır açan sanal asistan, Siri durgunluğunu daha derinden araştırıyor.

NYT, yazılımın temel özelliklerle güncellenmesi haftalar süren hantal bir veri tabanı üzerine kurulduğuna dikkat çekti ve Siri’nin teknolojik eksikliklerini göstermeye çalıştı. The Information’ın raporu, Siri’nin gelişimiyle ilgili devam eden işgücü sorunlarını hedefliyor: AI ve makine öğrenimi gruplarında çalışan üç düzineden fazla eski Apple çalışanına göre, Apple’ın Siri’yi iyileştirme girişimleri “kurumsal işlevsizlik ve hırs eksikliği” nedeniyle engellendi ve yazılım artık şirketteki birçok kişi tarafından geniş çapta alay konusu oluyor.

Siri’ye alternatif arıyorum

Bilgiler, Apple’ın VR kulaklığı üzerinde çalışan geliştiricilerin Siri’den bıktıklarını ve “kulaklığı ses teknolojisi ile kontrol etmek” istediklerini belirtiyor. alternatif yöntemler geliştirmekdiye düşündüğünü söylüyor.

Siri’nin bu kadar çok dağınıklıkla çevrili olmasının iki nedeni var gibi görünüyor. Apple, programın geliştirilmesi için çok değerli olan çalışanları elde tutmakta zorlandı ve bu kişilerin birçoğunu Google’a kaptırdı.

Bilgi, Srinivasan Venkatachary, Steven BakerVe Anand Şukla Apple gibi bireylerin, ana dil modellerini (LLM’ler) daha iyi anladıkları veya en azından benimsemeye istekli oldukları için Apple’dan Google’a geçtiğini bildiriyor. Apple CEO’su Tim Cook’un bu isimleri şirkette kalmaları için ikna etmeye çalıştığı iddia edilmiş ancak Google CEO’su Sundar Pichai’nin kendileriyle bizzat görüşerek onları kendi şirketine çekmeyi başardığı da söyleniyor.

Risk alma isteksizliği

İlgili bir diğer konu, Apple’ın AI ve Siri ile risk alma konusundaki isteksizliği gibi görünüyor. Bilgi, Apple’ın üst düzey yöneticilerinin, şirketin sorunsuz kamu imajı nedeniyle manşetlere layık hatalar yaptığını görmekten mutlu. son aylarda ChatGPT ve Bard’da gördüğümüz gibi) endişe duyduklarını bildirdi.

Siri’nin geleceğine dair işaretlere bakıldığında, Apple’ın yakın gelecekte sanal asistanında devrim niteliğinde bir yenilik getirmeyi beklemediği açıkça görülüyor.

Bunun yerine, Google ve Microsoft gibi şirketler chatbot geliştirmeye milyarlarca dolar harcarken, Apple rekabeti geride bırakan gerçek, fiziksel eserler sunmaya odaklanmaya devam edecek gibi görünüyor. Ancak bu, Siri’nin tamamen unutulduğu anlamına gelmez. iOS 17’nin Apple’ın sanal asistanına bazı iyileştirmeler getirmesi bekleniyor. Yaklaşan güncellemenin, uyumlu cihazlarda Siri’nin ekran arayüzünü iPhone ekranınızın altından Dynamic Island’a kaydıracağı söyleniyor.

bayramic-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu