Ekonomi

Altın fiyatları 2.300 doları geçtikten sonra stabil hale geldi

Investing.com – Altın fiyatları önemli bir destek seviyesinin üzerine çıktıktan sonra Asya işlem saatlerinde stabil hale geldi ancak sarı metaldeki ivme, ABD’de daha uzun süre yüksek faiz oranları beklentileri nedeniyle durdu.

Fed’in, faizleri daha da artıracağına dair beklentileri düşürmesinin ardından sarı metal, gecelik ticarette toparlandı. Faiz artırımı beklentilerinin azalması doları düşürdü ve emtia fiyatlarına bir miktar rahatlama sağladı.

Ancak Fed yine de faizleri düşürmeye başlamak için acele etmediğinin sinyalini verdi. Bu eğilimin, altındaki büyük bir yükselişi sınırlaması bekleniyor.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Spot altın bu hafta başında 2.300 doların altına düştükten sonra 2.319,98 dolarda sabitlenirken Haziran vadeli altın 2.329 dolar civarında seyretti.

Fed karışık sinyaller verirken tarım dışı istihdam bekleniyor

Fed dünkü açıklamasında, faiz oranlarını beklendiği gibi değiştirmediğini ifade etti.

Ancak Başkan Jerome Powell toplantı sonrası yaptığı konuşmada, faizlerin izleyeceği yol konusunda biraz karışık sinyaller verdi.

Powell, dezenflasyonun durmasının bankaya faizleri erken düşürmeye başlama konusunda çok az güven verdiğini söyledi. Ancak Powell bankanın, faizleri daha fazla artırmayı planlamadığını da söyledi.

Son açıklama dolarda bir miktar zayıflamaya yol açarak altı ayın en yüksek seviyelerine yaklaşmasına neden oldu. Bu hareket, Fed toplantısı öncesinde sert kayıplar yaşayan metal fiyatlarını bir miktar rahatlattı.

Yine de ABD’de faizlerin daha uzun süre yüksek kalması ihtimali, özellikle sarı metal için güvenli limanın da son seanslarda düşüş gösterdiği göz önüne alındığında, altın fiyatlarının görünümünü bozuyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Diğer değerli metaller bu hafta başındaki sert kayıpların ardından yükseldi. Platin %0,6 artışla 968,30 dolara yükselirken gümüş %0,3 artışla 26,825 dolar oldu.

Bakır fiyatları 2 yılın en yüksek seviyesinin altında sabit kaldı

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, faizlere ilişkin belirsizliğin kırmızı metaldeki son ralliyi durdurmasıyla iki yılın en yüksek seviyeleri yakınında seyretti.

Londra Metal Borsasında 3 aylık bakır fiyatları %0,5 artışla 9.950 dolara yükselirken 1 ay vadeli bakır %0,1 düşüşle 4,5648 dolara geriledi.

Piyasalar ekonomik büyüme ve talebe ilişkin yeni ipuçları beklerken her iki kontrat da Nisan ayında ulaşılan iki yılın en yüksek seviyelerinin oldukça altında kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu