Haber

Almanya’da ırkçılığa karşı gösteri

Almanya’nın Köln kentinde 50 binden fazla kişi, ülkedeki tüm yabancıları sınır dışı etmeyi planladığı ortaya çıkan aşırı sağ AfD (Almanya İçin Alternatif) Partisi’ni protesto ederek, ırkçılık karşıtı gösteri düzenledi.

Almanya’da aşırı sağ AfD (Almanya İçin Alternatif) Partisi ve ırkçılık karşıtı protestolar ülke genelinde sürüyor. Almanya’nın Köln kentindeki Deutz Tersanesi’nde toplanan binlerce kişi AfD Partisi’ni protesto etti ve ırkçılık karşıtı gösteri düzenledi. Sendika, inisiyatif ve siyasi partilerden oluşan Köln Stellt Sich Quer’in (Köln Bir Duruş Yapıyor) düzenlediği protestoya sivil toplum kuruluşlarından sporculara, kiliselerden siyasetçilere kadar toplumun birçok kesimi de destek verdi. Bundesliga ekiplerinden FC Köln’ün oyuncuları ve teknik direktörleri olarak. “Demokrasiyi koruyun, AfD ile mücadele edin” adı altında düzenlenen gösteride protestocular, “Köln AfD’den nefret ediyor”, “Naziler dışarı”, “Bir daha asla”, “Milliyetçilik saçmalıktır” yazılı pankartlar taşıdı. Programda yapılan konuşmalarda ırkçılık karşıtı mesajlar verilirken, birçok ünlü müzik grubu da sahne aldı.

Organizatörler protestoya 50 binden fazla kişinin katıldığını açıklarken, yoğun kalabalık nedeniyle gösterinin yapıldığı alana yakın yerlerde tramvay seferleri aksadı.

AfD’nin gizli toplantısı

Alman basınında yer alan habere göre, geçtiğimiz yılın kasım ayının sonlarında AfD Partisi üyeleri ve diğer bazı ırkçı gruplar, Potsdam’ın kuzeyindeki lüks bir otelde “Dönüş” başlıklı bir konferansta bir araya gelmiş ve stratejinin AfD’nin iktidara gelmesi halinde ülkedeki tüm yabancıların sınır dışı edilmesi planlanıyordu. Nasıl uygulanacağının tartışıldığı belirtildi. Toplantıda ayrıca Alman vatandaşlığını kazanan yabancı uyruklu kişilerin vatandaşlıklarının iptali ve ülkeden sınır dışı edilmelerinin de görüşüldüğü belirtildi. Haberlere göre, toplantıya AfD Bundestag üyesi Gerrit Huy, AfD’nin Federal Meclis lideri Alice Wiedel’in kişisel asistanı Rolan Hertwigi, AfD’nin Saksonya-Anhalt Eyalet Meclisi Küme Lideri Ulrich Siegmund, Avusturya’dan aşırı sağcı Martin Sellner katıldı. Toplantıda Hıristiyan Demokrat Parti’den (CDU) iki üyenin de hazır bulunduğu belirtildi. Haberde, toplantıya davet amacıyla gönderilen mektupta “Ülkemizi yeniden normal ve sağlıklı bir yola sokma şansının her zamankinden daha fazla” ifadelerinin yer aldığı ve katılımcılardan “en az 5 bağışta bulunmaları” istendiği belirtildi. bin avro”.

Gizli toplantının ortaya çıkmasının ardından, ırkçı politikaları ve anayasaya aykırı tutumları nedeniyle AfD’nin kapatılması tartışma konusu oldu. – KOLONYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu